VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Azylanti u sousedů žijí na blátě

NO TOTO! „Zvláštního hosta zachránila policie z jednoho mnichovského bordelu," píše deník PNP. Asi tři týdny staré jehňátko jménem Birke tu žilo v pokoji 25leté prostitutky. „Protože ta už v minulosti porušila předpisy o držení zvířat, policistka odvezla ovečku na revír a krmí ji z láhve, než bude předána svazu ochrany zvířat…" Proč prostitutka jehně na pokoji držela, není jasné. Vyšetřování pokračuje, uzavřel list.

21.5.2015
SDÍLEJ:

Zachráněna z bordelu.Foto: Deník/repro PNP

Pomohou dřevěné chodníky?

Linec - Vytrvalý déšť minulých dnů zkomplikoval život ve stanovém městečku uprchlíků na hřišti zemského ředitelství policie v Linci. Její vedení ve středu ke zlepšení situace v rozbahněném areálu zadalo jednomu tesařství zakázku na položení dřevěných chodníků mezi stany. Náklady hornorakouská složka hradí a neví, jestli jí je ministerstvo vnitra proplatí. „Spatřili jsme problém a vyřešili jej," řekl suše mluvčí ředitelství.
„Kromě počasí dělají policii starosti také zvědavci, kteří neustále přicházejí a na mobily si běžence fotografují, čímž narušují jejich privátní sféru, " cituje deník OÖN mluvčího direkce. Mnozí také chtějí přinést věcné dary, ale jsou odmítáni, momentálně prý není taková pomoc třeba a kdyby se situace změnila, obrátí se policie na občany. List dodává, že migranti mohou stanové městečko v zásadě přes den kdykoliv opustit a volně se pohybovat po Linci. Nejpozději k nočnímu klidu ve 22 hodin mají být ale zpátky. Večer a ráno jsou jmenovité kontroly přítomnosti.

Prominent nebude sedět

Bývalý rakouský ministr vnitra a někdejší vedoucí delegace v Evropském parlamentu Ernst Strasser si od listopadu odpykává v Simmeringu tři roky odnětí svobody za uplácení. Podle OÖN by do konce příštího týdne mohl věznici opustit. Do té doby by měla být v jeho bytě ve Vídni nainstalována potřebná technika k tomu, aby mohl v trestu pokračovat domácím vězením s „elektronickými pouty", zařízením ke kontrole jeho pohybu. Úpravu výkonu sankce už má povolenu.
Není nebezpečný, ve věznici je pozitivně hodnocen, už teď má režim volného vycházení, při němž dělá práci s povinným sociálním pojištěním, a to u stejné poradenské firmy jako před nástupem trestu, takže jsou splněny všechny podmínky pro přeměnu způsobu jeho výkonu. Linecký list k tomu vysvětluje, že Strasser dosud musí pracovat za stejných podmínek jako jiní „vycházkáři", tedy za 60-90 procent hrubého platu pomocného dělníka s kolektivní smlouvou v kovoprůmyslu. „Po sražení pojistného v nezaměstnanosti to dává hodinovou mzdu jedno až dvě eura," upřesňuje deník. Nyní, v domácím vězení, si může plat volně smluvit. Jeho výše nebyla oznámena, ale v každém případě mu ze mzdy bude strháváno denně 22 eur „za elektronická pouta". Během jednoho roku by mohl být z tohoto režimu podmíněně propuštěn na úplnou svobodu, uzavírají OÖN.

Zvony dómu zmlknou?Spor o zvony trvá

Architekt Wolfgang L. s bydlištěm nedaleko lineckého Mariánského dómu zažaloval diecézi o zastavení nočního odbíjení zvonů tohoto chrámu – znemožňuje mu prý spaní (náš list informoval). V únoru strany dospěly ke kompromisu, že po tři měsíce dál budou odbíjet, ale od 23 hodin do pěti bez takzvaného „doklepu", bez opakování počtu úderů. „Mlčet" měl v této době také největší zvon. Po zkušební době Wolfgang L. řešení odmítl, „základní" vyzvánění je prý pořád moc hlasité a ruší mu noční klid. Chce soudní rozhodnutí o úplném zákazu nočního odbíjení zvonů, jako to platí třeba ve Vídni, píší OÖN.
Právní zástupce žalobce Wolfgang List argumentuje tím, že podle měření hluku zvony dómu zní od pondělí do soboty denně celkem zhruba hodinu, v neděli ještě o půl hodiny déle, a to silou až 77 decibelů. Diecéze se zase brání poukazem na to, že jde o „vžitou tradici svébytného kulturního a náboženského významu", která už 112 let patří k „akustickému obrazu města". Soud se má věcí znovu zabývat 19. června.

Smířeni s alergeny?

Na rozdíl od Vídně, kde už v dubnu udělili první pokuty za přestupky proti nařízení o zveřejňování alergenů v podávaných potravinách platné od 13. prosince minulého roku, v Horních Rakousích kontrolní orgány zatím k sankcím nepřikročily, píše Volksblatt. „Vcelku je situace v realizaci nařízení dobrá, protože Hospodářská komora gastronomy podrobně informovala a proškolila," říká ředitelka zemského potravinářského dozoru Regina Schnaitterová. „Kde jsou ovšem zjištěny nedostatky, přichází na řadu zpoplatněná následná kontrola. Teprve když provoz neodstraní vadu, přistupuje oznámení správnímu úřadu." Individuální varování prý provozovatelé berou velmi vážně.
Volksblatt pokračuje, že bezproblémové uplatňování nařízení o alergenech v gastronomii shledává i Hospodářská komora, „jakkoliv smysluplnost této normy nadále zpochybňuje". List cituje Petera-Paula Frömmela, ředitele odboru turistiky a ekonomiky volného času, že asi 60 procent hospodských se rozhodlo pro písemné uvádění alergenů, „ačkoliv to vlastně od nich není požadováno". Branži prý dělá víc starostí plánovaný zákaz kouření a od podzimu přibude i problém bezbariérového vstupu do podniků…

Věřící míří do Altöttingu.Poutníci na cestě

Tisíce poutníků odstartovalo ve čtvrtek v Řeznu k pěší poutní cestě do Altöttingu dlouhé 11 kilometrů. Do soboty chtějí být v cíli. Po trase se k nim přidávají další účastníci. V cílovém poutním místě očekávají o víkendu kolem 8000 hostů, uvádí PNP. Pouť se letos koná už po 186. „Při cestě se věřící modlí společně přes tucty rádiem propojených reproduktorů," vysvětluje list. Pěší průvod doprovázejí vozidla se zavazadly, mobilní WC a sanitky. Některé silnice uzavírá policie pro ostatní dopravu. Noci tráví poutníci většinou v privátním ubytování.

Přijmou Čechy?

V rámci hostujícího školního programu podporovaného úřadem bavorské vlády, Německo-českým fondem budoucnosti a Euregiem Bavorský les – Šumava – Dolní Inn, přijdou letos už podvacáté čeští gymnazisté ve věku 16 až 18 let do Bavorska, aby tu absolvovali jeden školní rok, píše PNP. Vysvětluje, že studenti navštěvují denně výuku některého bavorského gymnázia a bydlí v hostitelských rodinách nebo v internátech. Na projektu se podílejí i pasovská gymnázia a v novém školním roce budou české hosty přijímat. „Momentálně se naléhavě hledají hostitelské rodiny z Pasova a okolí pro školní rok 2015/16," uvedla PNP. „Cílem programu a přáním hostujících žáků a žákyň je poznat bavorskou rodinu a bydlet u ní, protože jen hostitelská rodina může mladistvým umožnit opravdovou integraci do sociálního prostředí v Německu," uzavírá PNP a odkazuje pro informace na Euregio Bayerischer Wald-Böhmerwald-Unterer Inn e.V. ve Freyungu, paní Lucie Dreher, tel. 08551-57423, e-mail: L.dreher@euregio-bayern.de.

Autor: Vladimír Majer

21.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu výrobní dělník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme:, - schopnost pracovat v týmu, - manuální zručnost, pracovitost, pečlivost, spolehlivost, Náplň práce:, - obsluha seřízených a nastavených výrobních strojů., - obsluha jednoduchých strojů a zařízení., - provádění běžných montážních kontrolních činností., - manipulační práce, Zaěstnanecké výhody:, Zázemí stabilní a perspektivní společnosti., Zaměstnání na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou., 1 týden dovolené nad rámec zákoníku práce, Firemní benefity., Zaměstnanecké slevy na firemní výrobky., Dotované závodní stravování., Pevný výplatní termín., Firemní oděv., , info pí. Dvořáková na tel.: 702188238. Pracoviště: Window holding a.s. - husinec - provozovna, Sklářská, č.p. 48, 383 01 Prachatice. Informace: Radka Dvořáková, +420 702 188 238.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 17 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče Sociální pracovník-pracovnice. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabídka volného pracovního místa SPOLEK SLUNEČNICE, 1. máje 74, 385 01 Vimperk , provozovatel sociálně terapeutické dílny hledá zaměstnance/zaměstnankyni na pracovní pozici:, sociální pracovník/sociální pracovnice, Termín nástupu: ihned, Nástupní mzda: 17.000,- Kč,po zapracování osobní ohodnocení, Úvazek: 40 hodin týdně (možnost zkráceného úvazku, přivýdělek k mateřské dovolené nebo práce na zkrácený úvazek po mateřské dovolené), Provoz: jednosměnný , Pracovní doba: od 7.30 do 16.00 hod, Podmínka: vysokoškolské vzdělání sociálního zaměření, Výhoda: praxe v oboru , Kontaktní telefon: 606 610 585, 774 966 533. Pracoviště: Spolek slunečnice-provoz vimperk, 1. máje, č.p. 74, 385 01 Vimperk. Informace: Radka Furišová, +420 774 966 533.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělník-dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Lze sjednat i zkrácený úvazek. Mzda úkolová. Místa vhodná i pro OZP (ne OZP III. stupeň invalidity) a OZZ. Zručnost. Kontakt: pan Janoušek, tel.č. 388 311 355 nebo osobně na adrese Lázeňská 230, Prachatice 383 01. Pracoviště: Otava, výrobní družstvo - prachatice, Lázeňská, č.p. 230, 383 01 Prachatice. Informace: Vladimír Janoušek, +420 388 311 355.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 105 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Dělník ve výrobě oken. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 105 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme:, spolehlivost, samostatnost, ochotu učit se novým věcem, , NA STROJÍCH ZAUČÍME, praxe výhodou ne podmínkou!, , Nabízíme:, * jednosměnný provoz, * závodní stravování, * příspěvek na penzijní připojištění, * čisté prostředí, * stabilní mezinárodní zaměstnavatel, * možnost kariérního postupu. Pracoviště: Bachl, spol. s r.o. - bohumilice, 384 81 Čkyně. Informace: Martina Bělíková, +420 720 966 742.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

2017. Loni dělal Píseckým na náplavce společnost Rumcajs s rodinou.

EXKLUZIVNĚ: U řeky Otavy budou stát mužové „Října“

Ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME

Vážně zraněného motocyklistu po střetu s autem odvezl vrtulník

OBRAZEM: Had vůbec není slizký, divila se Andrea

České Budějovice – Bojíte se hadů? Pak trpíte ofidiofobií. V úterý se jí na budějovickém náměstí zbavilo několik lidí.

OBRAZEM: Dorostenci Šumavanu prohráli s Blatnou na penalty

Vimperk - V dalším kole fotbalové I.A třídy dorostu hostili Vimperští Blatnou a nakonec prohráli na penalty.

Vimperští budou odpady brzy třídit pod zemí

Vimperk - Práce na vybudování podzemních kontejnerů na tříděný odpad ve Vimperku pokračují.

Gymnastky zacvičily na jedničku

Veselí nad Lužnicí - Druhého jarního závodu ve sportovní gymnastice se zúčastnilo také 7 děvčat z Vimperka. Ve sportovní hale u řeky Lužnice se s velkým nadšením bojovalo o krásné poháry ve čtyřboji (prostná, kladina, bradla a přeskok).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT