VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Azylanti u sousedů žijí na blátě

NO TOTO! „Zvláštního hosta zachránila policie z jednoho mnichovského bordelu," píše deník PNP. Asi tři týdny staré jehňátko jménem Birke tu žilo v pokoji 25leté prostitutky. „Protože ta už v minulosti porušila předpisy o držení zvířat, policistka odvezla ovečku na revír a krmí ji z láhve, než bude předána svazu ochrany zvířat…" Proč prostitutka jehně na pokoji držela, není jasné. Vyšetřování pokračuje, uzavřel list.

21.5.2015
SDÍLEJ:

Zachráněna z bordelu.Foto: Deník/repro PNP

Pomohou dřevěné chodníky?

Linec - Vytrvalý déšť minulých dnů zkomplikoval život ve stanovém městečku uprchlíků na hřišti zemského ředitelství policie v Linci. Její vedení ve středu ke zlepšení situace v rozbahněném areálu zadalo jednomu tesařství zakázku na položení dřevěných chodníků mezi stany. Náklady hornorakouská složka hradí a neví, jestli jí je ministerstvo vnitra proplatí. „Spatřili jsme problém a vyřešili jej," řekl suše mluvčí ředitelství.
„Kromě počasí dělají policii starosti také zvědavci, kteří neustále přicházejí a na mobily si běžence fotografují, čímž narušují jejich privátní sféru, " cituje deník OÖN mluvčího direkce. Mnozí také chtějí přinést věcné dary, ale jsou odmítáni, momentálně prý není taková pomoc třeba a kdyby se situace změnila, obrátí se policie na občany. List dodává, že migranti mohou stanové městečko v zásadě přes den kdykoliv opustit a volně se pohybovat po Linci. Nejpozději k nočnímu klidu ve 22 hodin mají být ale zpátky. Večer a ráno jsou jmenovité kontroly přítomnosti.

Prominent nebude sedět

Bývalý rakouský ministr vnitra a někdejší vedoucí delegace v Evropském parlamentu Ernst Strasser si od listopadu odpykává v Simmeringu tři roky odnětí svobody za uplácení. Podle OÖN by do konce příštího týdne mohl věznici opustit. Do té doby by měla být v jeho bytě ve Vídni nainstalována potřebná technika k tomu, aby mohl v trestu pokračovat domácím vězením s „elektronickými pouty", zařízením ke kontrole jeho pohybu. Úpravu výkonu sankce už má povolenu.
Není nebezpečný, ve věznici je pozitivně hodnocen, už teď má režim volného vycházení, při němž dělá práci s povinným sociálním pojištěním, a to u stejné poradenské firmy jako před nástupem trestu, takže jsou splněny všechny podmínky pro přeměnu způsobu jeho výkonu. Linecký list k tomu vysvětluje, že Strasser dosud musí pracovat za stejných podmínek jako jiní „vycházkáři", tedy za 60-90 procent hrubého platu pomocného dělníka s kolektivní smlouvou v kovoprůmyslu. „Po sražení pojistného v nezaměstnanosti to dává hodinovou mzdu jedno až dvě eura," upřesňuje deník. Nyní, v domácím vězení, si může plat volně smluvit. Jeho výše nebyla oznámena, ale v každém případě mu ze mzdy bude strháváno denně 22 eur „za elektronická pouta". Během jednoho roku by mohl být z tohoto režimu podmíněně propuštěn na úplnou svobodu, uzavírají OÖN.

Zvony dómu zmlknou?Spor o zvony trvá

Architekt Wolfgang L. s bydlištěm nedaleko lineckého Mariánského dómu zažaloval diecézi o zastavení nočního odbíjení zvonů tohoto chrámu – znemožňuje mu prý spaní (náš list informoval). V únoru strany dospěly ke kompromisu, že po tři měsíce dál budou odbíjet, ale od 23 hodin do pěti bez takzvaného „doklepu", bez opakování počtu úderů. „Mlčet" měl v této době také největší zvon. Po zkušební době Wolfgang L. řešení odmítl, „základní" vyzvánění je prý pořád moc hlasité a ruší mu noční klid. Chce soudní rozhodnutí o úplném zákazu nočního odbíjení zvonů, jako to platí třeba ve Vídni, píší OÖN.
Právní zástupce žalobce Wolfgang List argumentuje tím, že podle měření hluku zvony dómu zní od pondělí do soboty denně celkem zhruba hodinu, v neděli ještě o půl hodiny déle, a to silou až 77 decibelů. Diecéze se zase brání poukazem na to, že jde o „vžitou tradici svébytného kulturního a náboženského významu", která už 112 let patří k „akustickému obrazu města". Soud se má věcí znovu zabývat 19. června.

Smířeni s alergeny?

Na rozdíl od Vídně, kde už v dubnu udělili první pokuty za přestupky proti nařízení o zveřejňování alergenů v podávaných potravinách platné od 13. prosince minulého roku, v Horních Rakousích kontrolní orgány zatím k sankcím nepřikročily, píše Volksblatt. „Vcelku je situace v realizaci nařízení dobrá, protože Hospodářská komora gastronomy podrobně informovala a proškolila," říká ředitelka zemského potravinářského dozoru Regina Schnaitterová. „Kde jsou ovšem zjištěny nedostatky, přichází na řadu zpoplatněná následná kontrola. Teprve když provoz neodstraní vadu, přistupuje oznámení správnímu úřadu." Individuální varování prý provozovatelé berou velmi vážně.
Volksblatt pokračuje, že bezproblémové uplatňování nařízení o alergenech v gastronomii shledává i Hospodářská komora, „jakkoliv smysluplnost této normy nadále zpochybňuje". List cituje Petera-Paula Frömmela, ředitele odboru turistiky a ekonomiky volného času, že asi 60 procent hospodských se rozhodlo pro písemné uvádění alergenů, „ačkoliv to vlastně od nich není požadováno". Branži prý dělá víc starostí plánovaný zákaz kouření a od podzimu přibude i problém bezbariérového vstupu do podniků…

Věřící míří do Altöttingu.Poutníci na cestě

Tisíce poutníků odstartovalo ve čtvrtek v Řeznu k pěší poutní cestě do Altöttingu dlouhé 11 kilometrů. Do soboty chtějí být v cíli. Po trase se k nim přidávají další účastníci. V cílovém poutním místě očekávají o víkendu kolem 8000 hostů, uvádí PNP. Pouť se letos koná už po 186. „Při cestě se věřící modlí společně přes tucty rádiem propojených reproduktorů," vysvětluje list. Pěší průvod doprovázejí vozidla se zavazadly, mobilní WC a sanitky. Některé silnice uzavírá policie pro ostatní dopravu. Noci tráví poutníci většinou v privátním ubytování.

Přijmou Čechy?

V rámci hostujícího školního programu podporovaného úřadem bavorské vlády, Německo-českým fondem budoucnosti a Euregiem Bavorský les – Šumava – Dolní Inn, přijdou letos už podvacáté čeští gymnazisté ve věku 16 až 18 let do Bavorska, aby tu absolvovali jeden školní rok, píše PNP. Vysvětluje, že studenti navštěvují denně výuku některého bavorského gymnázia a bydlí v hostitelských rodinách nebo v internátech. Na projektu se podílejí i pasovská gymnázia a v novém školním roce budou české hosty přijímat. „Momentálně se naléhavě hledají hostitelské rodiny z Pasova a okolí pro školní rok 2015/16," uvedla PNP. „Cílem programu a přáním hostujících žáků a žákyň je poznat bavorskou rodinu a bydlet u ní, protože jen hostitelská rodina může mladistvým umožnit opravdovou integraci do sociálního prostředí v Německu," uzavírá PNP a odkazuje pro informace na Euregio Bayerischer Wald-Böhmerwald-Unterer Inn e.V. ve Freyungu, paní Lucie Dreher, tel. 08551-57423, e-mail: L.dreher@euregio-bayern.de.

Autor: Vladimír Majer

21.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč

Ruční baliči Ruční baliči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 26. Poznámka: Kontaktní osoba pan Troian Bedariev , tel.: 773 893 645, e-mail: bedariev.troian@gmail.com, Před prvním kontaktem nutno zaměstnavatele telefonicky kontaktovat. Pracoviště: Propset družstvo-provozovna, Nebahovská, č.p. 68, 383 01 Prachatice. Informace: Troian Bedariev, +420 773 893 645.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 38 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič nákladního automobilu (LKW). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 38000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Rozvíjející se rodinná společnost přijme dva nové spolupracovníky na pozici řidič nákladního automobilu (LKW)., Nabízíme stabilní mzdu 38.000,-Kč/měsíčně , Pracujeme pouze přes týden, víkendy volné. A když se stane, že se nám vrátíte v sobotu dostanete příplatek navíc, Požadujeme:, ŘP skupiny C+E, profesní průkaz, karta řidiče, spolehlivost(především), komunikační dovednosti, zodpovědnost, Nabízíme:, příspěvek na dopravu, služební telefon s neomezeným tarifem, který lze využívat i pro soukromé účely, nástupní bonus 5.000,- Kč hotově, nový vozový park, k dovolené navíc 5 dní, závodní dovolená +- 20.prosince - +- 8.ledna, Motivační bonus, který od nás můžete dostávat po splnění našich požadavků a uplynutí 3 měsíční zkušební doby je ve výši 3.000,- Kč/měsíčně, , Těšíme se na úzkou spolupráci., Více info na tel.: 721 881 684 Holkovič Lukáš. Pracoviště: Lukáš holkovič, 384 27 Vitějovice. Informace: Lukáš Holkovič, +420 721 881 684.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 17 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Dělník-dělnice do výroby - různé pozice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Bližší informace podá paní Tůmová na č.tel. 602 460 760, e-mail: tumova@czechdoor.cz. Pracoviště: Czech door a.s. - těšovice, 383 01 Prachatice. Informace: Oxana Tůmová, +420 602 460 760.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 90 Kč

Číšníci a servírky Číšník-servírka - brigáda. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Bližší informace poskytne paní Ing. Andrea Mládková, tel: 736 626 654, e-mail: amladkova@seznam.cz. Pracoviště: Kufi int, s.r.o. - hotel rohanov, 384 73 Stachy. Informace: Andrea Mládková, +420 736 626 654.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sbírka obrazů s názvem Krajinou Volyňky je k vidění ve Vimperku.
7

OBRAZEM: Na výstavu do Happy Coffe

Ilustrační foto

Do komisí mají lidi přilákat větší peníze

Česko zažívá jeden z nejteplejších roků historie. Půda vysychá, úroda bude horší

Republika zažívá jeden z nejteplejších roků historie. Půda vysychá. Extrémní či výjimečné sucho panuje na třetině území.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Rodina si vyšla do zalidněného centra Krumlova s kozou

Český Krumlov - Turisté v historickém Českém Krumlově nevěřili svým očím. Padaly jim údivem brady, když potkali na špacíru v ulicích rodinku s kozou.

Cyklista utrpěl vážná zranění

Šumava - Muž ve středním věku na horském kole se ve středuf odpoledne těžce zranil po pádu při sjezdu z Bučiny na Knížecí pláně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT