Za prodávající společností byl jako stoprocentní vlastník kontroverzní podnikatel František Savov (např. zakladatel týdeníku Sedmička, který prodal před dvěma lety vydavateli Empresa Medii, kvůli podezření z daňových úniků ho nyní vyšetřuje policie, podle některých zdrojů se před vyšetřováním skrývá).

Informaci o prodeji akciové společnosti Pivovar Samson potvrdil našemu Deníku mediální zástupce společnosti Taurus Michal Donath. Další podrobnosti, například kdy by nový vlastník mohl převzít provoz pivovaru, nesdělil.

Mluvčí ABI Karen Coucková řekla, že skupina ABI plánuje zapojit Samson do svých celoevropských aktivit. "Budeme pokračovat ve výrobě a prodeji piv Samsonu. Zvažujeme širší využívání značky Budweiser patřící pod Samson. Zatím je ale příliš brzy na to komentovat budoucí plány podrobněji. V kostce lze však říci, že posilujeme naši pozici v právním sporu o značky Bud a Budweiser, protože Samson je držitelem několika příslušných práv," doplnila Karen Coucková.

Přímo v českobudějovickém Samsonu transakci nikdo komentovat nechtěl. Sekretářka našemu Deníku pouze sdělila, že nikdo z vedení pivovaru se na toto téma nebude vyjadřovat.

Na zprávu zareagoval prezident České republiky Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. "Pan prezident dlouhodobě podporuje, a nadále bude podporovat, národní podnik Budějovický Budvar, včetně jeho boje o jedinečné ochranné známky, který probíhá po celém světě," sdělil Deníku Jiří Ovčáček s tím, že Budvar považuje pan prezident za skutečně špičkový pivovar. Odmítá jeho privatizaci, protože se domnívá, že by se zhoršila kvalita produkce.

"Prodejem Pivovaru Samson nadnárodní skupině Anheuser-Busch InBev není Budějovický Budvar ohrožen," řekl mluvčí Budvaru Petr Samec. Doplnil, že změna vlastníka nemá vliv na ochranné známky, průběh soudních sporů mezi Budějovickým Budvarem a ABI, ani na obchodní činnost. Zdůvodnil to tím, že Pivovar Samson, a. s., není ani právním, ani historickým nástupcem bývalého měšťanského pivovaru pod názvem Die Budweiser Bräuberechtigten-Bürgerliches Bräuhaus Budweis, gegründet im jahre 1795. Proto nevlastní žádnou ochrannou známku s prvkem Budweiser a obchodní činnost provádí pouze pod značkou Samson. "Z toho důvodu nepředstavuje změna vlastníka pro Budějovický Budvar riziko v soudních sporech s ABI," dodal Petr Samec. "Naše vyjádření se opírá o reálné zkušenosti získané po převzetí Budějovického měšťanského pivovaru v roce 2011 společností ABI. Tato transakce nijak nezpomalila nárůst našich exportních prodejů, neměla vliv na úspěšnost našich soudních sporů o značku Budweiser a nedošlo ani k poškození našeho známkového fondu doma či v zahraničí," uzavřel Petr Samec.

Co městu přinese vstup nadnárodního gigantu, se podle prvního náměstka českobudějovického primátora Miroslava Jocha teprve uvidí. "V Budějovicích se vaří pivo od jejich založení v roce 1265, kdy jim král Přemysl Otakar II. udělil právo várečné. Po staletí tedy pivovarnictví přispívalo k jejich rozvoji. V posledních desetiletích se o to staral hlavně úspěšný národní podnik Budějovický Budvar. Ten se stal světovou značkou a díky tomu i významně podporuje nejen sport a kulturu ve městě, ale zprostředkovaně i jeho název," připomněl Miroslav Joch. Doplnil, že město ale vždy vítá silné investory, kteří vytvářejí nové pracovní příležitosti. "Tak doufejme, že tomu tak bude i v tomto případě, protože vztahy mezi vlastníky ochranných známek Budweiser nejsou jednoduché," uvedl Miroslav Joch.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý na prodej pivovaru Samson společnosti Anheuser-Busch zareagoval následovně: „Aktuálně uskutečněný prodej považuji za dokončení prodeje, který začal před třemi lety. Řekl bych, že když Anheuser-Busch InBev vlastní celý pivovar, bude vařit v Českých Budějovicích pivo. Druhá varianta je, že podnik zavře a může prodat dalšímu zájemci. Já ale věřím, že má produkční záměry." Vladimír Dlouhý dodal: "Jako prezident Hospodářské komory si přeji, aby Budějovický Budvar byl i po této transakci silným pivovarem a aby se úspěšně hájil v ochranných sporech. Na druhé straně si myslím, že konkurence je zdravá."

Šanci odkoupit pivovar Samson měl v roce 2009 i stát, který je vlastníkem národního podniku Budějovický Budvar. Z obchodu ale sešlo kvůli vysoké ceně za ztrátový provoz, která činila asi 1,5 miliardy korun.

Skupina Anheuser-Busch svého času usilovala i o koupi Budějovického Budvaru. Loni ale zástupci skupiny oznámili, že o Budvar už zájem nemají.