Tento keř nebo malý strom může dorůst až výšky 6 m, má velké vstřícné listy a malé krémově bílé květy. Zralé plody, kterým se říká bezinky, jsou černé barvy a obsahují tmavě fialovou šťávu. Bez roste hojně na pustých místech, v hájcích a křovinách, v neošetřovaných zahradách, na lukách a remízcích. Využijete z něj květ, vnitřní kůru (objeví se, když sloupneme vnější černou slupku) a plody.

Květy podporují rozpouštění hlenu v dýchacích cestách, vylučování moči a pročištění střev, jsou podpůrným prostředkem při snižování nadváhy. Užívají se při nemocech z nachlazení na podporu pocení. Zevně se používají při léčbě zánětu hrtanu, hltanu a sliznice ústní dutiny. Kůra má pročišťovací účinky a doporučuje se při revmatismu. Plody pak obsahují cenná rostlinná barviva s antioxidačními účinky, kyselinu listovou a vitaminy A, B a C. Vyrábějí se z nich sirupy a marmelády.

Nálev proti chřipce
Smícháme 3 g bezových květů a 3 g lipového květu, zalijeme šálkem vroucí vody a necháme luhovat 5 až 10 minut. Pijeme šest až osm šálků denně. Odvar proti revmatismu 2 hrsti kůry vsypeme do 1 l vody a vaříme, až se polovina tekutiny odpaří. Pijeme denně tři šálky nalačno.

Kloktadlo
Připravíme si ho, pokud nás trápí zánět hrtanu, hltanu a sliznice ústní dutiny. Potřebujeme 50 g květů, které vsypeme do 1 l vroucí vody, povaříme 5 minut a pak necháme luhovat, dokud tekutina nevychladne. Kloktáme a vyplachujeme ústa 4x až 6x denně.

Nálev proti nadváze
Použijeme 2 až 5 g květů, které zalijeme šálkem vroucí vody a necháme luhovat 5 až 10 minut. Pijeme až pět šálků denně.

ČASOPIS RECEPTÁŘ