Nicméně počasí se umoudřilo právě včas a tak se zdejší tradiční slavnost nakonec vydařila.

Vimperské kulturní středisko společně se Správou Národního Parku Šumava využilo všech možností, které místní zámek nabízí, což znamenalo nejenom velké množství prodejních a řemeslných stánků, doplněné kejklířskou, šermířskou či jinou produkcí, ale i prohlídku zámeckých prostor a projekci historických fotografií.

„Je rozhodně dobře, že máme možnost se na chvilku zastavit a podívat se, jak žili a pracovali naši předkové. Pomocí kostýmů se můžeme přenést hned o několik století zpět a zamyslet se nad tím, jak nám poznání minulosti může pomoci pro naši budoucnost,“ uvedl vimperskou slavnost starosta Pavel Dvořák, který v doprovodu místostarosty partnerského města Freyung, Sebastiana Grubera, využil purkmistrovského práva a na tento den odpustil místním trhovcům a řemeslníkům daně.

Slušnou návštěvnost si mimo pořadatelů pochvalovali i trhovci a jak poznamenala vedoucí zdejšího muzea Milena Smolová, velkou část z přibližně tisícovky příchozích tvořili mimovimperští návštěvníci.

Tečku za akcí pak udělal nejenom countrybál, ale i speciální noční prohlídka zámku zpestřená o živé obrazy, které se účastnilo okolo stovky návštěvníků.

Úplným koncem však bude páteční návštěva podobné akce v bavorském Freyungu, kam Vimperk každoročně vysílá početnou delegaci.

Jaroslav Pulkrábek