Před pěti lety vznikl ojedinělý quartet tří dam a jednoho muže hrajících na saxofony. Dnes je jasné, že šlo o super nápad, který zpopularizoval nejen tento hudební nástroj, ale jde především o skvělou hudbu, která je pro posluchače vždy velkým zážitkem. Téměř na den přesně se ve vimperském sále uskutečnil výroční koncert k pátým narozeninám Saxwork Quartetu. Po úvodní skladbě přivítala v sále všechny diváky Kateřina Malíková, která ve vimperské základní umělecké škole vyučuje obor saxofon. "Jak víte, ve vimperské Základní umělecké škole vyučuji saxofonisty, a byli to mí žáci, kteří dali popud k dnešnímu koncertu. Sami přišli a požádali, paní učitelko když hrajete s tím vaším kvartetem, mohli by jste něco udělat tady ve Vimperku. O tom, že se to povedlo, svědčí dnešní koncert, své žáky zde vidím a jsem za to ráda,“ řekla úvodem.

První část koncertu patřila velikánům České hudby Antonínu Dvořákovi, Bedřichu Smetanovi, Leoši Janáčkovi a Bohuslavu Martinů. Vesměs to byly jejich lidové tance, které v podání saxofonů zněly krásně a závěrečná skočná přímo vyzývala do oněch luk a hájů si skočit tuto polku jen tak pro pobavení a odreagování se u hudby.

Po přestávce se trochu změnilo obsazení. Jako host vystoupila Anna Kurzová, a změnilo se i oblečení dam, kdy červeno - bílo - černou kombinaci kostýmů nahradila svěží modrá a jen saxofonista zůstal u stylové bílé. Druhá část přinesla klasiku a modernu dohromady a tak vedle A.Piazoly, A. Vililoldovi, G. Detorim, a Johanese Brahmse, zazněly i moderní autoři Jiří Šlitr, filmových Kdyby tisíc klarinetů v podání saxíků. J. Jacobs a W. Casey pohladili Pomádou a vzpomínkou, jak tančili Dany a Sandy ve stejnojmenném filmu a závěr patřil Steve Wonderovi a jeho skladbě Sir Duke.

Všechny skladby pro jednotlivé saxofony upravuje Kateřina Pavlíková přední česká saxofonistka. Soubor, který dále tvoří Magdaléna Malíková, Magdaléna Křepelová a Stanislav Tischler realizoval mnoho koncertů doma i v zahraničí, vystupují nejen v koncertních sálech, ale v halách, či galeriích, kostelích, ale i v koloně na dálnici, prostě všude, kde se dá. Nyní soubor čeká cesta do Záhřebu, kde bude reprezentovat na saxofonovém sympoziu.

Ladislav Beran