Hlavním hostem pátečního noci byla skupina Kreyson Memorial. Tato metalová skupina rozparádila sedmnáctou srpnovou noc naplno. Tvrdá muzika, souznění nástroje a vynikající hráčské výkony. Záruka kvality byla stoprocentní a solidní divácký zájem byl velkou výzvou na hlavní dva dny slavností.

Než vše začalo, vytvořil Bavorský řezbář, který pracuje s motorovou pilou, pod kostelem svaté Kateřiny velmi zajímavé dílo, kde volarský znak hlídají dvě sovy.

Sobotní ráno Volarských slavností dřeva tradičně patří slavnostnímu zahájení, moderátor Miroslav Mareš, který Volarské slavnosti mnoho let moderuje, představil program a po zahájení volarskou znělkou začaly oficiálně dvacáté páté Volarské slavnosti dřeva. Došly tedy k čtvrtstoletí života, je to život úžasný a je co bilancovat.

Po Volarské znělce nastoupili na podium významní hosté z řad politiků Parlamentu české republiky a jeho obou komor poslanecké sněmovny a senátu, Jihočeského kraje, volarští radní a zastupitelé v čele se starostkou Martinou Pospíšilovou a místostarostou Ladislavem Toušem. Volaran v dobovém oblečení a Ondřej Ruml hlavní host slavností.

Ondřej Ruml známý muzikální hudebník a výborný zpěvák, společně s Martinou Pospíšilovou na úvod přeřízli pilou břichatkou špalek z metru dřeva a připili Volarským pivem. Tím byly Volarské slavnosti zahájeny.
Vystoupení Ondřeje Rumla na úvod bylo zajímavé. Vystoupil s krabičkou zvanou looper v programu One man show. Šedesáti minut inspirovaných Boby McFerinem. Hudební skupina WEEEKEND, Eurojack dřevorubecká show, zahájila dřevařský jarmark, v parku a u autobusového nádraží byla lezecká stěna, fotbalové utkání starých gard Tatranu Volary a Sedlece u Mikulova, když slavnostní výkop provedla Martina Pospíšilová. Dopolední část zakončil křest knihy MUDr. Bohuslava Laňka Varhany na Volarsku. Kniha velmi zajímavým způsobem mapuje tento hudební nástroj v kostelech Volarska a jde o výbornou chronologii mnoha varhan kostelů na Volarsku. Žehnalo se obrazu svatého Michaela, který restaurovala Vladimíra Fridrichová Kunešová, šlo o velmi náročnou restaurátorskou práci, jejíž výsledek můžete vidět v kostele svaté Kateřiny Alexandrijské ve Volarech. Obrazu požehnal farář Římskokatolické církve Volary Karel Falář.

Od rána proběhlo pečení v peci muzea s hudební produkcí skupiny Husmeni z Husince. Housky, placky a chléb nabídla Velká lože pecařská a chutnalo všem.

Odpolední část zahájila soutěž O putovní dřevák dvou týmů. Volary a bavorský Perlesreut si v dřevařských disciplínách připomněli, jak to bylo v dávných dobách. Zajímavý souboj, kdy se přeřízne pilou břichatkou špalek dřeva na čas, přenášení dřevěné pyramidy, šplh a hod na kuželky to jsou zajímavé discipliny. Letos z důvodu blížícího se deště zahájil šplh a bylo to na úvod velmi atraktivní, a po té již to šlo ráz na ráz. Vedení se střídalo jak na houpačce a napínavé to bylo až do konce. Po kuželkách bylo nerozhodně. To již zkrápěla náměstí přeháňka deště, ale musel přijít dle pravidel rozhoz na kuželky starosty měst, který ten vyhrál Perslsreut. Velké drama bylo rozhodnuto a po letech vlastnictví domácího týmu se Putovní dřevák stěhuje do Bavorska.

Romská hudební skupina Mistral v sobotu v parku na Starém městě společně s vystoupením tanečních Romských souborů včetně domácího Roma Star ukázala nadšení a temperament.

Hudební skupina Rozkrock na náměstí a za Volarskou tržnicí od rána do odpoledne Netolická pětka, kterou v 16. hodin vystřídal B-Quintet a večer to přišlo. Na náměstí přijeli Parkáni, nejstarší Jihočeská rocková skupina, a byla to jízda se všemi peckami a šlágry, kterými Parkán disponuje. Sobotní den ukončil nádherný ohňostroj.

Neděle patří pochodu v dřevácích a v posledních letech se zajímavým rekordem. Snahu překonat pochod v dřevěné obuvi letos chtělo 216. lidí. Rekord 263 pochodujích z roku 2015 pokořen nebyl. Kolečko z náměstí okolo kostela svaté Kateřiny Alexandrijské, stop před radnicí. Zde by l vytvořen nový rekord. Ten spočíval v tom, že na připravená písmena V O L A R Y se naskládaly dřeváky, které zajímavě vytvořily název města Volary.

Nápis Volary pod radnicí tak vejde do knihy Českých rekordů. Pan Luboš Rafaj, z agentury Dobrý den v Pelhřimově, která takovéto rekordy eviduje, byl velmi spokojen a jak doda,l kreativitě se ve Volarech meze nekladou. Na závěr byl vyhodnocen nejstarší a nejmladší účastník pochodu.

Nedělní program zahájila pohádka a po ní show bikerů, kdy dva mladí muži předvedli, co umí na dvou kolech. Přeskok několika ležících chlapců. Vysoké překážky a vyrovnaný rekord ve skoku do výšky na kole, to byla paráda. K tanci a poslechu hrála skupina Defacto, která uvedla staré krásné věčně zelené písně včetně lidovek. Skákací hrad v parku u autobusového nádraží, dřevařský jarmark, výstava městské organizace zahrádkářů Volary. V nedělním odpoledni proběhlo losování stíracích losů, které byly součásti vstupného o tři zajímavé ceny. Třetí místo slavnostní večeře v městském hotelu Bobík, druhou cenou je lázeňský pobyt pro dvě osoby v hotelu Bobík a vítěz získal Zážitkový víkend na Treehausu Volary.

Po oba dny byla muzejní expozice zdarma, to vše dotvořilo ráz letošních slavností.

Tak tedy za rok ve Volarech na shledanou.

Ladislav Beran