Dodržení tradice
Konopická je jedou z tradičních lidových slavností konaných na závěr sklizně lnu a konopí, od toho také název lidové slavnosti. Patří mezi zvyky a lidovou zábavu na území Pošumaví a jižního Práchěňska, kde vznikla a dočkala se největší obliby.
Jde o lidovou hru se zpěvy ve formě karikatury námluv a svatby dvou hlavních aktérů – Konopičáka, také Pazderníka, a Konopičky (Pazdernice) s nezbytným Tlampačem za asistence celé vesnice. Přes vymezený dramatický scénář je Staročeská konopická plná vtipu, smíchu, zpěvu a textů speciálně určených pro samotný obřad.
Do chomoutu
Chlumanští stejně jako i některé další obce se vracejí k tradicím a jak upřesnila starostka obce Ivana Vlková, koná se u nich konopická jednou za dva roky. „Vždy je o ní velký zájem nejen ze strany domácích, tedy samotných aktérů, ale i návštěvníků z okolních obcí a měst,“ říká Vlková s tím, že ta letošní konopická v Chlumanech je již o tomto víkendu a má přesně stanovený scénář, který obyvatelé obce sestavují dloho dopředu, aby celá akce klapla.
Ženské mají repertoár perfektně secvičený s kapelou pana Fialy a začíná se úderem druhé hodiny. „To se právě ženy ze vsi shromáždí u jednoho z domů, kde začnou se zpěvem. Pak si společně dojdou pro muzikanty do hospody a odtud se vrátí zpět do stavení,“ vysvětllila Ivana Vlková.
Následuje vyzvednutí mužské části obce a začne vlastní přemlouvání Konopičáka, aby se oženil s Konopičkou. Netřeba předvídat, ale jak známo, Konopičáka lidé ze vsi za pomoci dohazovače přemluví a odvezou ho na nedaleké pole do slaměného obydlí Konopičky. Více už neprozradíme pro případ, že by se v okolí našel někdo, kdo průběh samotné Staročeské konopické nikdy neviděl.
Loutky pro děti
Protože se veselice bude konat po celé sobotní odpoledne, nenechala obec nic náhodě a pro děti i dospělé připravila navíc loutkové divadlo. „Šlo nám hlavně o to vyplnit mezeru mezi jednotlivými programy,“ upřesnila chlumanská strarostka s tím, že loutkové představení bude dlouhé zhruba dvě hodiny.
Hned po něm se slova, nebo vlastně zpěvu, ujmou zase chlumanské ženy a kapela. Ti by měli návštěvníky bavit až do chvíle, kdy předají máječek, což by se mělo stát v devět hodin večer. Následovat bude volná zábava v místním hostinci a věřte, že Chlumanští se o zábavu postarají do rána.
(Za přispění Marcely Mackové z Jihočeského muzea)