„Právě pro prachatickou knihovnu se jednalo o sedmý ročník. Celkem bylo ale do této akce zapojeno osm set knihoven, a to nejen v České republice, ale i například na Slovensku, Slovinsku či v Polsku,“ uvedla ředitelka Městské knihovny v Prachaticích Hana Mrázová.
Z pátku na sobotu přenocovalo v prostorách knihovny třináct dětí.
„Jedná se o jakousi odměnu. Samozřejmě není možné, aby strávili noc v knihovně všechny děti, které k nám chodí. Na to je knihovna moc malá. Aby to bylo tedy spravedlivé, každý rok vždy první týden v říjnu pořádáme takzvanou Čtenářskou ligu, přičemž právě ti nejlépe umístění dostávají za odměnu i možnost v knihovně přenocovat. Jedná se tedy o ty, kteří za celý rok nasbírají největší počet bodů,“ vysvětlila ředitelka Hana Mrázová.
Dle jejích slov je zmíněná akce každý rok zaměřena na jiné téma, a to většinou v souvislosti s určitým výročím, přičemž páteční noc byla zaměřena na spisovatele Františka Nepila, a to k jeho osmdesátému výročí narození.
„Celý program byl pak koncipován právě podle jeho díla,“ upřesnila.
Na programu Noci s Andersenem byla i například dramatizace pohádky Já Baryk právě od zmíněného autora. „O dramatizaci a i o celý program se staraly nejen pracovnice knihovny, ale i studentky místní střední pedagogické školy. Na začátku, tedy hned po vyhlášení soutěže, byly na programu různé seznamovací hry, představení spisovatele, knihovnický kvíz, který pojednával samozřejmě o knihách, spisovatelích a ilustrátorech podle věkových kategorií,“ vysvětlila.

Ale nejen to, na děti čekal i půlnoční výlet na Skalku, na němž se vydaly hledat poklad.
„Výletu ale ještě předcházela ruční výroba lucerniček z papíru za doprovodu čtení z knihy Pohádková lampička. V lampičkách byla ukryta písmena, která dětem pomohla při hledání pokladu,“ dodala ředitelka Mrázová.
Po návratu do knihovny program pokračoval. „Následovalo ještě zpívání písniček z pohádek s doprovodem kláves, ale i vytvoření vlastních písní a mnoho dalších věcí,“ uzavřela ředitelka prachatické knihovny Hana Mrázová.
„Celý rok jsem se opravdu snažil, abych vyhrál v soutěži právě Noc s Andersenem. Hodně čtu a do knihovny chodím rád a často. A jsem moc spokojený, že se mi to podařilo, moc jsem se na přenocování v knihovně těšil,“ řekl desetiletý čtenář David Nachlinger z Prachatic.