„Snažíme se celkově vytvořit zábavný, poučný a zapamatovatelný zážitek pro všechny diváky. Přinášíme nový a zábavný způsob, jak učit a informovat děti i dospělé o ochraně životního prostředí a změně klimatu,“ uvádí Ivana Mariánková z EICO s tím, že změnu je v tomto případě třeba chápat v širším slova smyslu, nejen jako změnu klimatu, ale také postojů a kompetencí.

close Pohádka O perníkové chaloupce v podání čkyňských ochotníků. Ilustrační foto. info Zdroj: Pavel Pechoušek zoom_in Pohádka O perníkové chaloupce v podání čkyňských ochotníků. Ilustrační foto. Podle ní nabídne projekt velký balíček plný zábavy a také osvěty týkající se životního prostředí. „Program obsahuje jak divadelní představení s pohádkovým příběhem, tak interaktivní programy pro školy, kde se děti mohou zapojit a učit se hravým způsobem. Připravujeme také sérii článků a besed,“ uvedla. „Vzdělávání a osvěta je nedílnou součástí při zlepšování životního prostředí, naše dotační programy ji dlouhodobě podporují. Divadelní představení je hezký a nevšední způsob, jak dětem a veřejnosti představit a přiblížit třeba tak komplexní jev, jako je změna klimatu,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Eko-info centrum Ostrava bylo založené v roce 1999. Jedná se o spolek se zaměřením na ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj. EICO také pořádá a účastní se akcí jako je Den Země, Ekofilm, Ekopouť, provoz Férové kavárny s fair trade výrobky, ekovýchovné pobyty pro děti i rodiny, umisťování komunitních kompostérů a osvěta.

Národní divadlo Čkyně hraje desítky představení ročně a letos v březnu bude například obhajovat vítězství na prachatickém festivalu Štítek, což je silně obsazená přehlídka divadelních představení pro děti.

Do projektu Divadlo pro změnu se mohou zapojit mateřské, základní a střední školy, ale také rodinná centra, se kterými máme dobré zkušenosti z předchozích projektů. Představení budou také otevřená veřejnosti, hrát se bude ve čtyřech krajích-Moravskoslezském, Jihomoravském, Jihočeském a Plzeňském. „Chceme vytvořit inspirativní prostor pro dialog a reflektování výzev spojených s klimatickou změnou. Věřím, že společně můžeme dosáhnout pozitivních změn a budovat udržitelnější budoucnost,“ popsala Ivana Mariánková.

Projekt Divadlo pro změnu se bude snažit motivovat k akci a podpořit vědomí a pozitivní změny v chování každodenního života ve prospěch planety. „Divadelní představení, zejména ta vytvořená s ohledem na věk publika, poskytují interaktivní a zábavný způsob, jak přiblížit i složité a abstraktní koncepty, jako je klimatická změna. Skrze příběhy, postavy a vizuální prvky mohou děti lépe chápat důsledky lidských aktivit na životní prostředí a co ony samy mohou udělat pro jeho ochranu. Kreativní přístup může vytvořit silné a trvalé dojmy, které mohou formovat postoj dětí k životnímu prostředí a zároveň je inspirují k udržitelnějšímu životnímu stylu,“ uzavřela Ivana Mariánková.

Vhodný pohádkový titul nyní ochotníci ze Čkyně hledají. Nejvíce aktuálně skloňují pohádku o Slunečníkovi, Větrníkovi a Měsíčníkovi. Právě z ní si při psaní scénáře berou některé nosné motivy. „Tvorba divadelního představení o klimatické změně začíná nápadem a příběhem, který chceme sdělit. Scénář obsahuje postavy a situace, které ilustrují důsledky klimatické změny. Režisér pracuje s herci na tom, aby věrohodně představili příběh a jeho poselství. Navrhujeme scény a kostýmy, aby vytvořily vhodnou atmosféru,“ vysvětlila Ivana Mariánková.

Projekt začal v prosinci loňského roku, nyní ochotníci připravují kulisy a vytváří se interaktivní programy. Termín premiéry na Prachaticku je stanovený na sobotu 20. července v 18 hodin a premiéra samotná pak na neděli 21. července od 11 hodin.

Zdroj: Pavel Pechoušek a Eko-info centrum Ostrava