Konverzační komedie podle hry francouzského dramatika Yvana Noého měla premiéru 8. září 1939. Nový si v ní s chutí zahrál úředníka cestovní kanceláře Aloise Nováka, který si jednou měsíčně hraje na lva salonů Kristiana.

Režisér Frič chtěl roli Zuzany, která obrátí Novákův svět vzhůru nohama, původně obsadit někým jiným, ale Nový trval na tom, aby ji hrála Adina Mandlová. Údajně se s ní už dříve setkal na večírku u producenta Miloše Havla a byla mu sympatická.

Zdroj: Youtube

Novému také záleželo na tom, aby ve filmu vypadal dobře, a protože z pravého profilu si připadal hezčí, nastavoval kameře v detailech pravou tvář. Martin Frič si zase usmyslel, že Kristian by měl být vyšší než Zuzana, a tak kdykoliv Nový s Mandlovou kráčeli vedle sebe, kladli technici herci pod nohy cihly.

Hlouposti s Natašou

V bláznivé komedii Eva tropí hlouposti z roku 1939 si Nový zařádil s kolegyní Natašou Gollovou. Ztvárnili sourozence Evu a Michala Norovy, kteří se vydávají za snoubence Evu Norbertovou a hraběte Johnyho Camela. Kouzelná je zejména jejich konverzace v angličtině. Předlohou pro film se stal román Patsy tropí hlouposti, který publikovala teprve šestnáctiletá Fan Vavřincová na pokračování v časopisu Ahoj na sobotu.

Zdroj: Youtube

Baarová v modrém

V komedii Dívka v modrém z roku 1939 si Oldřich Nový zahrál notáře Karase, nesmělého starého mládence, který má oči jen pro dívku z obrazu. Jednou večer Dívku v modrém políbí, a ta k jeho překvapení z obrazu vystoupí. Blanku z Blankenburgu alias Vlastu ztvárnila krásná Lída Baarová. Mezi ní a Novým vzniklo při natáčení erotické napětí, které se přeneslo i do jejich výkonů.

Oldřich a Lída se stýkali i po natáčení a stali se z nich blízcí přátelé. Často spolu chodili do vinárny, kde se navzájem svěřovali. Oblíbili si prý vinárnu U Markýze v Nekázance, kde s oblibou popíjeli červené šampaňské.

Brendan Fraser přebírá cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli za film Velryba
Ze dna až k Oscarovi. Proč zmizel Brendan Fraser z plátna? Ničilo ho trauma

Valentin a bačkory

Jako pracovitý úředník pojišťovny Valentin Plavec se Oldřich Nový stane obětí šprýmu kolegů Bejšovce (Ladislav Pešek) a Voborníka (Eman Fiala), kteří mu namluví, že vyhrál v loterii milion… Ke komedii Valentin Dobrotivý (1942) se váže smutná historka. Souběžně s ní se točil film Přijdu hned, v jehož průběhu gestapo zatklo herečku Annu Letenskou, která byla později popravena.

Její tragický osud zasáhl do práce všech filmařů, včetně Oldřicha Nového. Den po zatčení Letenské se rozrušený herec sice převlékl do kostýmu, ale zapomněl se přezout, a tak jeho Valentin Plavec odešel do úřadu v bačkorách.

Zdroj: Youtube

Pytlákova schovanka s dodatkem

Ve slavné parodii na melodramatické kýče Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949) se Nový představil jako milionář René Skalský a jeho lásku, chudou schovanku Elén, si zahrála Hana Vítová. O tom, že tehdejší publikum bylo ochotno uvěřit i velké nadsázce, svědčí fakt, že v novém barevném dodatku k filmu musel Oldřich Nový vysvětlit, že jde o parodii.

Fantom Morrisvillu

V další parodii, tentokrát na detektivní příběhy o šlechetných lordech a nebezpečných zločincích, se Nový objevil až v roce 1966. Vedle jeho sira Hannibala excelují v rolích vyšetřovatelů Jaroslav Marvan a Vít Olmer. Znalci filmových lokací si jistě všimnou, že sídlo Hannibala Morrise představuje Hrádek u Nechanic. Sousední dům je ve skutečnosti na hony vzdálený lovecký letohrádek v pražské Stromovce. 

Hlavní představitelé seriálu v roce 1974
Legendární M.A.S.H. skončil před 40 lety. Co dnes dělají Šťabajzna či Hawkeye

Narážky ze Světáků

Ve vynikající komedii Světáci z roku 1969 se Nový převtělil do emeritního profesora tance a společenské výchovy Dvorského. A právě jeho narážky na dobu po únoru 1948 málem vedly k zákazu celého projektu. Režisér Zdeněk Podskalský se zapotil, než ho před dramaturgy z Barrandova obhájil.

Do filmu se ovšem nedostala věta Jiřího Sováka, který Novému navrhl uhasit hořící ubrus při nácviku stolování vlastní močí.

Zdroj: Youtube

Koníček na tělo

Jednu z posledních hereckých příležitostí měl Oldřich Nový v seriálu Taková normální rodinka (1971). Postavu účetního Koníčka napsala scenáristka Fan Vavřincová přímo pro něj. Ačkoliv už se herec v té době ze zdravotních důvodů stahoval do soukromí, nabídku filmařů přijal a opět prokázal své komediální umění.

Své znalosti si můžete ověřit i v dalších kvízech Deníku. Najdete je ZDE.