A nutno prozradit, že název nebyl vybrán vůbec náhodně. Autor obrazů Jiří Šedivý, který 2. července oslaví třicáté čtvrté narozeniny se totiž narodil s diagnózou Downův syndrom.

Tak je pojmenován soubor odlišností, které se projeví u dítěte, v jehož buňkách je ztrojený 21. chromozómový pár, což vznikne náhodným chybným dělením genetického materiálu. To pak způsobuje mentální omezení různého stupně a velmi často i komplikace somatického rázu.

„Jirka závodně plave, je dobrý vodák, sjel většinu českých řek. Velmi rád cestuje (byl v Africe, Americe, cestoval po Evropě). K jeho koníčkům patří také čtení a to především mayovky a knihy Geralda Durrela. Rovněž rád poslouchá vážnou hudbu,“ představila autora Kateřina Šimerová ze společnosti Ovečka, která výstavu pro kulturní středisko připravila.

V posledních letech se Jiří Šedivý věnuje malování obrazů při jejichž tvorbě používá svou vlastní originální techniku. Navíc společně s matkou, Vlastou Šedivou , pořádají přednášky o vlivu výtvarných technik na rozvoj dítěte s DS, výstavy a výtvarné dílny. Rovněž je autorem pohádek pro děti s názvem Babiččiny pohádky, Duhové pohádky. S některými texty a hlavně obrázky Jiřího Šedivého, který byl v roce 2002 za svou tvorbu oceněn hlavní cenou Olgy Havlové, se můžete seznámit do začátku srpna.

Jaroslav Pulkrábek