A rozhodně tahle poznámka nebude letos od věci, jen se nebude vztahovat pouze na den konání vimperského Majálesu. Organizátoři totiž chystají program rozšířit na více dnů. Více ale k chystanému letošnímu ročníku pořadatelé ze spolku Mission Vimperk Šimon Blaschko, Michal Pluščenko a Ondřej Janda.

Letošní Majáles se nezadržitelně blíží. Co ještě chybí zařídit?
Je toho ještě poměrně hodně – od finalizace smluv a dalších papírových podkladů, přes technické věci, až po poslední propagační vlnu. Na druhou stranu už z minulých let víme, že i když to v tuhle chvíli vypadá nezvládnutelně, tak se s tím nakonec zdárně popereme.

Nabídka pro letošek zahrnuje řadu zvučných jmen. Jak složité je dohodnout se se všemi interprety a kdy s vyjednáváním začínáte?
Záleží to vždy na daném interpretovi, ta největší jména ale už začínáme oslovovat během předchozího léta. Nejprve je důležité, zda-li mají náš termín ještě volný, pokud ano, přichází na řadu dojednání podmínek. Často se představy obou stran poměrně zásadně liší, ve většině případů ale lze dospět k nějakému rozumnému kompromisu.

Stalo se dobrým zvykem, že zájemcům o Majáles nenabízíte jen kvalitní muziku, ale program zahrnuje i doprovodné akce. Na co se mohou návštěvníci těšit letos?
Oproti minulým ročníkům se nám podařilo doprovodný program v areálu celkem zajímavě rozšířit. Kromě tradičního malování na obličej plánujeme vybudovat zábavnou zónu pro děti i dospělé. Zájemci si budou moci vyzkoušet dětské sumo, střelbu na mechanického brankáře, chůzi na chůdách, skákání v pytli, žonglování a spoustu dalších aktivit. A chybět nebude ani divadelní vystoupení pro nejmenší, o které se tentokrát postará Divadelní soubor Bouček se svou pohádkou O Smolíčkovi.

close Vimperský Majáles přitáhl loni do letního divadla kolem tisícovky lidí. Letos chtějí organizátoři návštěvnost ještě zvýšit. info Zdroj: Poskytl Mission Vimperk zoom_in Vstupné je letos následující:
220,- předprodej (ten běží v Hotelu Zlatá hvězda, v MěKS Vimperk a v síti GoOut.net)
280,- v místě
děti do 6 let mají vstup zdarma


Uvažovali jste také o možnosti připravit program, který by nebyl jen pro jeden den, ale že by Majáles byl vyvrcholením menších akcí v předchozích dnech. Co plánujete?
Rozšířit program do více dnů byl jeden z hlavních cílů pro letošní rok. Proto jsme spojili síly s dalším vimperským spolkem Prostor města a v týdnu před Majálesem jsme připravili hned několik přednášek a besed se zajímavými lidmi s vazbou na Vimperk. O svých cestovatelských zážitcích tak promluví místní zubař MUDr. Jan Toman nebo bývalý student zdejšího gymnázia Jan Staš. V zábavném formátu 20x20 se představí například Lukáš Pečeně (ČT Sport) nebo Václav Hanzlík (FC Viktoria Plzeň), sobotní dopoledne pak bude patřit Karlu Harazimovi a Romanu Hajníkovi, se kterými se zájemci budou moci vydat po stopách vimperské historie a architektury.

Od prvního ročníku se Majáles stal nejen ve Vimperku zásadní kulturní akcí, ale také se rozrůstá co do nabídky. Rozrostl se patřičně i organizační tým, nebo to stále zůstává čistě jen na několika členech spolku?
Hlavní zodpovědnost stále leží na nás třech, máme ale spoustu pomocníků z řad kamarádů, kteří nám vypomáhají s hromadou věcí kolem Majálesu. Například Karel Harazim ze spolku Prostor města se velkou měrou podílel na výše zmíněném doprovodném programu nebo Michal Dušek, můj bývalý fotbalový svěřenec z mé krátké trenérské kariéry, je naší pravou i levou rukou, co se stavby areálu a koordinace kapel a pracovníků na místě týká. Troufám si každopádně tvrdit, že právě to, že jsme všichni kamarádi a známe se dlouho, je naší obrovskou výhodou.

Místo konání zůstává stejné, jako v minulých letech. S rostoucím zájmem lidí o Majáles, bude ještě stačit, ať co do prostoru pro doprovodné akce, ale především pro technické a sociální zázemí? Kde se bude dát například parkovat?
Parkování právě řešíme, zjišťujeme možnosti v areálu bývalého letního kina, určitě o tom budeme ještě informovat. Jinak co se sociálního zázemí týká, město Vimperk letos opravilo toalety v areálu. Díky tomu v tomto roce nemusíme objednávat mobilní WC.

Duben sice na začátku sliboval teplé jaro, ale na Šumavě se zima tak snadno nevzdává. Majáles se koná přesně týden po ledových mužích. Jaké máte dohodnuto počasí?
Dobré počasí tradičně objednáváme ve velkém předstihu, i přesto nám ale u proběhlých ročníků bylo doručeno až v den akce. Proto letos doufáme, že k nám slunce přijde alespoň týden předem a užijeme si ho po celý předmajálesový týden!