„Rozhodli jsme se totiž pro založení župy a o oživení lyžařské tradice,“ uvedla předsedkyně Tělovýchovné jednoty Libín Jitka Soukupová.
Několik takových skupin již existuje, ale v okolí Prachatic není žádná. „Z tohoto důvodu jsme se rozhodli o založení skupiny lyžníků, ale především také proto, že chceme udržet tradici prachatického lyžování. Župa ale nebude nikde oficiálně registrovaná,“ upřesnila předsedkyně Jitka Soukupová.
Založení župy doprovázela i patřičná atmosféra minulého století a byla také jakýmsi zakončením letošní sezony. „Hledala jsem spoustu fotografií a zabrousila jsem do historie. Právě v minulém století vedly v Prachaticích tři lyžařské trasy, přičemž se startovalo vždy na Velkém náměstí v Prachaticích, kde byl i cíl. Ten nejdelší okruh vedl až k libínské rozhledně,“ podotkla předsedkyně Jitka Soukupová.

Na odpoledním programu na sjezdovce byly i tři lyžařské disciplíny. „Jednou z nich byl klasický sjezd, další byl paralelní a ten, kdo se cítil silný na dřevěných lyžích, mohl vyzkoušet i telemarky. V závěru programu jsem ještě poskytla všem účastníkům jakousi přednášku, která se týkala právě historie prachatického lyžování a popsala jsem veškeré fotografie, a to i především fotku z roku 1928, kdy se startovalo právě z prachatického náměstí,“ doplnila Jitka Soukupová.
Pro navození té správné atmosféry nechybělo ani občerstvení. Podával se například chléb se škvarkami, chléb s máslem a pivo a zazněla i muzika.