Zatímco několik měsíců do něho neměli návštěvníci přístup, za zavřenými dveřmi rozhodně klid nebyl. „Kratochvíle prochází velkou rekonstrukcí. Pustili jsme se do náročných restaurátorských prací,“ říká kastelán Vojtěch Troup.

Do kuchyně

Restaurátorské práce ale rozhodně nejsou otázkou jen skončené zimy, začaly totiž už v roce 2006, a to pláštěm vily. Nyní se restaurátoři pustili do akce Renesance Renesance, tedy znovuzrození renesanční krásy zámku. „Hlavní dům je unikátní stavbou, což je ostatně celý zámek Kratochvíle. Unikátnost spočívá především v tom, že se jedná o jedinou renesanční vilu v italském stylu na sever od Alp,“ vysvětluje kastelán.
Jeho snem je, aby nádherná výzdoba zámku byla obnovena, odhalena a zpřístupněna. A v tom je i novinka pro letošní rok. Návštěvníci totiž při své prohlídce mohou nahlédnout až do restaurátorské kuchyně. Odborníci totiž z Kratochvíle s příchodem jara neodešli, zůstali a v práci pokračují při plném provozu. A tak každý z návštěvníků uvidí, jak vypadá obnova renesanční krásy Kratochvíle.

Delší trasa

V letošním roce je navíc prodloužena i prohlídková trasa, a to o tři místnosti, a tak v zámeckých zdech turisté stráví více než hodinu.
„Zpřístupnili jsme dvořanskou světnici, velký horní sál, který převezme roli zlatého sálu na poli kultury a návštěvníci se podívají i do pokoje Jana Zrinského ze Serynu, synovce posledních Rožmberků, který na Kratochvíli také jezdíval a trávil zde volné chvíle.

Čistá krása

O návštěvníky se na Kratochvíli postará v hlavní sezoně pět průvodců, všichni jsou studenty vysokých škol.
„Akce Renesance Renesance bude pokračovat až do roku 2011. Letos dojde i na malířskou výzdobu vstupního sálu, kde se návštěvníci právě setkají se zmíněnými restaurátory. Vyčistili jsme prostory od skleněných vitrín, a tak mohou návštěvníci obdivovat čistou architekturu, kterou mnohdy pro expozici animovaného filmu ani neviděli. Současný proces proto vnímám jako pozitivní,“ myslí si kastelán.

Vstupné oproti loňskému roku podražilo o deset korun, dospělý návštěvník tak zaplatí za prohlídku osmdesát korun, dítě pak padesát korun. „Do zdražení se promítá rozšíření návštěvní trasy,“ dodal. V sobotu krátce po deváté hodině, kdy se Kratochvíle opět otevřela, už stála na parkovišti první vozidla. „Těším se, co je tu letos nového,“ poznamenal jeden z návštěvníků. Do zámku se v sobotu ráno vypravil i netolický starosta Oldřich Petrášek, který v jeho Zlatém sále mimo jiné také oddává.