„Po těch závodech v zahraničí jsem říkal, že už to stačilo. Pak mi začali volat kamarádi a ptali se: Pepo, co tento rok? Kam pojedeš? Rádi bychom se přidali,“ vypráví s úsměvem Zimovčák. Originální nápad tak na sebe nenechal dlouho čekat. Vznikl takříkajíc ze dne na den. „Pojedeme jedenadvacet etap a tři tisíce kilometrů kolem České republiky. Nakonec to dopadlo tak, že zabrousíme i do Polska, Německa, Rakouska a Slovenska,“ přibližuje trasu akce s názvem RI Okna tour 2008 aneb Od okna k oknům. Výprava zavítá například k pomníku lidí zahynulých během druhé světové války v Osvětimi, kde uctí památku položením kytic.


Originalitu si projekt získal tím, že je otevřený široké věřejnosti. Může se ho zúčastnit každý, kdo má zájem. Nadšenci mohou jet jednu, dvě nebo třeba deset etap. Dokonce i jen pár kilometrů. Dle libosti. „Děláme to proto, aby lidé věděli, jak to funguje. Nejde o závod, ale o cestování. Každý dostane tričko a kšiltovku,“ říká Zimovčák.


Peloton projede celkem pět set dvacet sedm obcí. Při otázce na co se těší nejvíce, odpovídá Zimovčák zcela jednoznačně – na příjemná setkání. „Není to o mně, ale o lidech. Účast už přislíbili různí umělci, politici, dospělí i děti,“ tvrdí pokořitel nejnáročnějších tratí.
I když jde spíše o zábavu, připravuje se skvělý sportovec jako kdykoliv předtím. Do pedálů se opírá prakticky každý den. „V Česku nebudou tak dlouhé přejezdy. Pojedeme takzvaně na pětníku, ale stejně těch necelých tři tisíce kilometrů našlapeme,“ zamýšlí se.
Výprava vyrazí 28. června a zpátky se vrátí 19. července. Kdo má o netradiční cestu zájem, může nakouknout na webové stránky higbic.cz, kde se dozví více. „Jezdíme po světě a nakonec ty krásy a nádhery jsou u nás doma,“ uzavírá s úsměvem na rtech Pepa Zimovčák.


(liv)