Vernisáž fotografií zahájil Vít Vavřinec Pavlík předseda Asociace Jihočeských výtvarníků a kurátor volarské galerie. „Jiří oslavil letos na jaře jubilejní sedmý křížek a my touto cestou blahopřejeme. Výstava je od nás vlastně tak trochu dárek k narozeninám,“ řekl.

Jiří Plachý má jedinečný záběr a fantastické oko. Jeho fotografie Šumavy jsou jiné v tom, že jeho oko a cvaknutí spouště je tam, kde jiní již záběr nedělají. Z toho vznikají báječné a krásné fotografie. „Fotografie je uměním okamžiku i statická fotografie vzniká v konkrétní chvíli a v určité situaci. Obrazy vznikají a zanikají ve zlomcích vteřiny. Proto, aby vznikla dobrá fotografie je důležitý okamžik, ve kterém fotograf zmáčkne spoušť. Právě to je ten okamžik, který od sebe odděluje dobrou a špatnou fotografii,“ dodal Vít Pavlík.

Jedinečnost fotografií Jiřího Plachého zdůraznil Harry Farkas, kurátor galerie v nedaleké Slunečné. Autor fotografií Jiří Plachý vysvětlil název Šumava, můj nový domov: „Jsem tady krátce, ale ta místa jsou tak nádherné, že pro mne se tato krajina stala opravdu druhým domovem.“ Výstava ve volarské Městské galerii trvá celé prázdniny.

Ladislav Beran