„Myšlenka spojit tímto způsobem svět se zrodila v roce 1986 a vlastně šlo o akci, která měla pomoci postiženým dětem. K nám ho jako symbol přicházející svobody poprvé přivezli z Rakouska v prosinci 1989 tehdejší českoslovenští exiloví skauti,“ přiblížila historii Betlémského světla vedoucí vimperských skautek Václava Šebestová.
Jenže historie Betlémského světla sahá mnohem dál, až do doby křižáckých výprav. Při první z nich se poprvé a naposledy dostalo křižácké vojsko do Betléma, který mělo osvobodit od muslimů.
„Jeden z účastníků, mladík z Florencie, přísahal, že když se vrátí, přinese plamínek zapálený v betlémské bazilice. Po třech letech, těsně před Vánoci, se zubožený a zesláblý vrátil i se slíbeným betlémským světlem,“ odkryla kousek ze starých pověstí Václava Šebestová.
V dnešní době má světlo po zažehnutí v místě údajného Ježíšova narození mnohem jednodušší cestu. Letadlem putuje ve speciálním obalu do Lince a při ekumenické bohoslužbě ve vídeňské katedrále svatého Štěpána je předáno skautským delegacím z celého světa. Odtud pak přes Brno vstoupí na naše území.
„Díky spolupráci s Českými drahami se rozváží vlaky po celé republice a do Vimperka ho naše skautky přivezou na nádraží o půl druhé odpoledne. Poté ho přeneseme do klubovny a na faru,“ pokračovala Šebestová.
Vimperští si tak mohou domů přinést betlémské světýlko buď z kostela o poslední adventní neděli, či ve stejný den z kulturního střediska, kde se od čtvrté hodiny odpolední uskuteční koncert nazvaný Barokní Vánoce s Jihočeským divadlem
Jaroslav Pulkrábek