Před samotným oficiálním zahájením každoročních volarských Slavností dřeva se soutěžilo v kouření doutníků a nechyběla ani muzika a projekce starých fotografií.


„Vyhrává ten, komu odpadne popel jako poslednímu. Neměří se tedy délka popele, ale dovednost udržet ho co nejdéle. Soutěží se s doutníky King Edwars a to velikosti Corona, což je asi dvanáct milimetrů v průměru a deset centimetrů délky,“ poodhalil něco z pravidel soutěže Modrý dým Martin Janda. Tu nakonec vyhrál člen Šumavského pipe clubu Antonín Votava ze Strakonic, kterému do rovné hodiny chybělo pouze pětačtyřicet vteřin. Přestože se na první pohled jedná o záležitost mužskou, pozadu nezůstalo ani něžné pohlaví a Iva Mikešová-Kozáková obsadila s časem jen o málo kratším druhou příčku, když za sebou nechala celou řadu místních borců.

Tečkou za páteční ochutnávkou slavností byla projekce starých fotografií doplněné o dva krátké filmy.

„Byl to takový výběr z předchozích pořadů Toulek starou Šumavou, které jsou ve Volarech poměrně oblíbené a jako třešnička na dortu jsme promítli dva krátké záběry z let 1945 a 1948,“ doplnil informace o pátečním předprogramu volařských slavností radní Roman Kozák.

Jaroslav Pulkrábek