Mírně ztratil i současný starosta Martin Malý a jeho Nezávislí. Neobhájili minulých osm mandátů a mají o jeden méně. I tak jsou ale Nezávislí vítězi komunálních voleb 2022 v Prachaticích.

Martina Pospíšilová (Jihočeši 2012).
Volaráci chtějí do vedení města Martinu Pospíšilovou

ODS a hnutí ANO 2011 mohou mít úsměv na tváři, jejich pozice o jeden mandát posílily. ODS bude mít nově pět zastupitelů, a tím získala pozici druhého nejsilnějšího hráče v Prachaticích. Na stejném počtu zastupitelů jsou Živé Prachatice, jeden hlas mají Pro Prachatice a KDU-ČSL. Největším překvapením je sdružení Prachatice společně. Nováčci komunálních voleb získali dvě místa a budou pomyslným jazýčkem na vahách.

Volby ve Volarech.
Podívejte se, jak dopadly volby ve vaší obci na Prachaticku

Původní koalice ve složení Nezávislí, ANO 2011, ČSSD s podporou KSČM v sobotu večer v Prachaticích vzala za své. Nezávislí a ANO 2011 dají při spojení devět hlasů. Spojení ODS s podporou TOP 09 a NK, Živé Prachatice, Pro Prachatice a KDU-ČSL mají hlasů deset. Bude tak záležet na tom, na jakou stranu se přikloní sdružení Prachatice společně. Povolební vyjednávání tak začala ihned po sečtení hlasů.