Obvod č. 10 Český Krumlov

V obvodu číslo 10 Český Krumlov, který zasahuje i na Prachaticko (například Prachatice, Žernovice, Lhenice, Netolice) nebo Českobudějovicko (mimo jiné Týn nad Vltavou, Litvínovice, Trhové Sviny), bylo v seznamech pro 1. kolo voleb zapsáno 117 776 voličů a zúčastnilo se 42,4 % z nich. Do druhého kola postoupili kandidáti Tomáš Jirsa (ODS), který mandát obhajoval a je dlouholetým starostou v Hluboké nad Vltavou, a místostarosta Prachatic Miroslav Lorenc (ANO 2011).

Souboj o křeslo senátora za obvod č. 10 Český Krumlov skončil. Tomáš Jirsa (ODS) s 12 188 hlasy porazil Miroslava Lorence (ANO 2011), který získal 6 177 hlasů. Podle očekávání doprovázela letošní druhé kolo senátních voleb nízká volební účast. V krumlovském obvodu byla 15,66 %, což znamená, že k urnám přišlo 18 458 voličů.

close Tomáš Jirsa (65), ODS, starosta, senátor, Hluboká nad Vltavou info Zdroj: Deník/ Redakce zoom_in Tomáš Jirsa (65), ODS Ve volebním obvodu č. 10 - Český Krumlov obhájil mandát dosavadní senátor a hlubocký starosta Tomáš Jirsa. V první reakci pro Deník při průběžném sčítání výsledků v půl čtvrté s jistotou vedl. "Skončil jsem právě tenis, ten jsem prohrál," uvedl Tomáš Jirsa a dodal, že právě mluvil s Českou televizí, která ho oslovila jako téměř jistého vítěze v senátním obvodu ve druhém kole. A připojil, že z výsledku má radost.

"Byl jsem optimista, ale před druhým kolem nebyl v urnách ani jeden hlas a bylo nebezpečí, že se ANO poveze na vítězné vlně," upozornil Tomáš Jirsa na to, že protikandidát Miroslav Lorenc měl zajištěno mnoho hlasů i díky své stranické příslušnosti. 

"Moji voliči jsou ale vzdělaní a chytří a volili moudře a já jim za to moc děkuju."

Podivejte se, jak voliči hlasovali v jednotlivych obvodech ZDE>>>

Do senátu se vždy po dvou letech nově obsazuje jedna třetina křesel. V prvním kole žádný z jihočeských kandidátů do horní komory nepostoupil přímo, protože nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Hlavní změnou oproti prvnímu kolu senátních voleb bude určitě tradiční pokles účasti voličů.