V Prachaticích lidé volí jedenadvacet zastupitelů. Vybírají z devíti kandidátních listin, ve kterých je zapsaných 187 kandidátů. Vimperští mají stejný počet kandidátních listin, ale volí sedmnáct členů zastupitelstva. Vybrat si mohou ze 147 kandidátů.

Pět kandidátních listin a 75 kandidátů je uvedeno na hlasovacím lístku ve Volarech. Tamní obyvatelé volí patnáctičlenné zastupitelstvo. Stejný počet zastupitelů mají také v Netolicích. Jen kandidátních listin je tam o poznání méně, pouhé tři a na hlasovacím lístku je vypsáno 45 jmen.

Vizualizace, jak by mohl v budoucnu vypadat areál pod rozhlednou na Libíně.
Vrcholek Libína chtějí oživit z dotací, ale zatím není projekt

Stejný počet zastupitelů volí také ve Vlachově Březí a Husinci. V případě těchto měst se podařilo naplnit kandidátní listiny do posledního místa. Ve Vlachově Březí mají lidé na výběr ze čtyř uskupení a 60 lidí a v Husinci pak ze tří uskupení a 45 kandidátů.

Jak volit:
- Volba všech kandidátů strany: Na volebním lístku se označí jedna celá volební strana.
- Volba jednotlivých kandidátů: Volič může vybírat kandidáty napříč stranami a každému dává jeden hlas. V součtu nesmí být zaškrtnuto více osob než je počet členů zastupitelstva v dané obci či městě. V Prachaticích je to 21 zastupitelů.
- Spojení obou způsobů: Volič může označit celou jednu stranu a vybrat u ostatních stran jednotlivé kandidáty.

Obhájit křeslo starosty se v Prachaticích bude v letošních komunálních volbách už počtvrté snažit Martin Malý. Bojuje jako lídr kandidátky Nezávislých. Proti němu nastupují poslanec a bývalý starosta Jan Bauer, místostarostové Jan Klimeš a Miroslav Lorenc, architekt Jakub Nepustil nebo lídr nového sdružení právník Jan Kotrba.

I v ostatních městech Prachaticka chtějí současní starostové své pozice obhájit, ve Vimperku to je Jaroslava Martanová a také místostarosta Zdeněk Kuncl by mohl usilovat o post hlavního lídra města, když kandiduje z prvního místa kandidátky Nezávislých. Do hry se ale také může dostat programátor David Pfeifer nebo technik Milan Pešek.

Kvilda a okolí.
Nové vedení šumavské Kvildy musí postavit vodojem i čističku

Ve Volarech chce starostenské místo získat Vít Pavlík, ale také bývalá starostka Martina Pospíšilová nebo místostarostka Jana Bártová. Možnými kandidáty na starostu ale mohou být živnostník Ladislav Bárta nebo a IT specialista Tomáš Válek.

V Netolicích by mohl zůstat starostou Vladimír Pešek, také on je lídrem jedné ze tří z kandidátních listin. Proti němu stojí dvě ženy projektová manažerka Lucie Bedlivá Reidingerová a farmaceutická asistentka Jitka Maroušková.

Ilustrační foto
Kdo chce vést vaši obec na Prachaticku? Deník přináší kandidátky

Práci svých starostů mohou ocenit také lidé v Husinci či Vlachově Březí. Své pozice tam obhajují Ludmila Pánková, která má další dva protikandidáty v podobě Davida Kudýna a Václava Heinzla, a Lubomír Dragoun. Ten má proti kandidáty tři: Patrika Šturmu, Jiřího Růžičku nebo Jana Fiedlera.