Jiří Zimola (ČSSD): Sociální demokracie zásadně odmítá přeměnu nemocnic na akciové společnosti.

Martin Kuba (ODS): V nemocnici se pohybuji denně. Lidi netrápí forma nemocnic, ale to, jakou dostanou zdravotnickou péči.

Vítězslava Baborová (KSČM: Jsme pro zrušení akciových společností. Budeme podporovat neziskové organizace.

Marie Hrdinová (KDU–ČSL): Akciové společnosti přispívají k lepšímu řízení nemocnic. Nevidím lepší právní formu a efektivnější řízení.

Bohuslav Navrátil (SNK–ED): Souhlasím s tím, aby nemocnice byly akciovými společnostmi.

Marek Anděl (SZ): Nepodporoval bych akciové společnosti, byl bych pro obecně prospěšné společnosti.

Beseda se konala před kamerami TV RTA Jižní Čechy ve spolupráci s Píseckým deníkem a Rádiem Faktor.

Holding v kraji zabezpečuje operativnější řízení nemocnic, zajištění modernizace, snadnější jednání s pojišťovnami, umožňuje výhodnější nákup materiálu a léků, to byl jeden názor. Odpůrci argumentují tím, že personální otázky, jako platy či snižování počtu personálu v nemocnicích, pokulhávají. Zazněla tu i obava, že jednoho dne může kraj nemocnice prodat.

Účastníci si vyslechli i názory obyvatel Písku v anketě orientovanou na zdravotnickou péči.

Lidem vadí zejména poplatky při ošetření, péči zdravotníků konkrétně v Písku hodnotili vesměs kladně.

Při rozhodování o tom, zda půjdou k volbám, nebo zda vůbec znají své kandidáty, několikrát zaznělo, že si svoji účast za současného politického vývoje budou hodně rozmýšlet.

Při debatě padla i otázka zda v zastupitelstvu kraje uplatňovat poměrné zastoupení jednotlivých politických stran. Pro takovou formu je Vítězslava Baborová a také Marek Anděl, naopak Marie Hrdinová si myslí, že by měli členové nést osobní odpovědnost, pro poměrné zastoupeni není. „Nejsem pro poměrné zastoupení, politika je o střetu ideí,“ myslí si Martin Kuba. Bohuslav Navrátil upřednostňuje koaliční vyjednávání.

Účastníci besedy se shodli na tom, že každý při rozhodování nese svoji osobní zodpovědnost. Pokud udělá chybu, měl by politiku opustit. Další část besedy se týkala školství a uplatnění absolventů na trhu práce. Politici odpovídali na to, jak by řešili rušení některých oborů v učňovském školství, kde slučováním škol a z nezájmu studentů a rodičů některé obory zanikají. Padly například návrhy na větší zapojení podnikatelského sektoru, využívání grantů pro učňovské školství, nepodporování dalšího rozšiřování gymnázií.

Zlata Měchurová, Zbyněk Konvička