Jednou ze sedmi kandidátů na senátora volebního obvodu číslo 12 (část Písecka, Strakonicko, část Prachaticka) je za KSČM Taťana Jirousová.

Co vás přivedlo do senátních voleb? Slibujete si od nich něco?

Vadí mi situace ve zdravotnictví a chtěla bych pomoci zachránit to dobré, co ještě zbylo a odstranit to špatné. V politice jsem se již pohybovala jako poslankyně PS Parlamentu České republiky a kancelář jsem měla v Písku. Jako kandidát mám velké plány, chtěla bych se věnovat především zdravotnictví a sociálním otázkám. Ale to neznamená, že bych chtěla opomíjet region, protože se domnívám, že právě tady má senátor velké pole působnosti. Prohloubit regionální spolupráci, zasadit se o dokončení komunikačního systému nasedajícího na R4, dořešit kompetence kraje a ministerstva co se týče Šumavského národního parku, dostavět 3. a 4. blok atomové elektrárny v Temelíně. Myslím, že bych mohla pomoci i v organizaci záchranné služby tak, aby bylo možno čerpat finanční prostředky z fondů EU a podobně. Chtěla bych se také věnovat organizaci léčeben dlouhodobě nemocných, respektive oddělením s následnou péčí. Nemyslím si, že jejich privatizace přinese něco dobrého. Jako občan si přeji změnu složení Senátu.

Senátor by měl být dominantní osobností. Jakoby měl mít nejvýraznější vlastnost?

Především by měl mít rád lidi, být k nim vstřícný, snažit se jim pomoci. Měl by mít sociální cítění a odvahu, chuť a schopnosti prosadit správné věci.

Máte přehled o životě ve městě a na vesnicích?

Život ve městě a na vesnici je odlišný. Těžko říci, kde je snazší. Co se týče pracovních příležitostí, je město lepší. Nejsou tam ani problémy s dopravou, dostupností lékařské péče, nákupy a podobně. Život ve městě je anonymní. Na vesnici jsou si lidé blíž a ochotni si pomoci, ale chybí tu přijatelná doprava. Mnohdy jede autobus do obce jen dvakrát denně. Školy a školky se ruší, stejně tak obchody, zdravotnická střediska. Pro staršího člověka je návštěva lékaře celodenní vyčerpávající záležitostí.

Změnila byste české zákonodárství?

Zrušila bych celý balík vládních reforem, zejména těch, které se týkají zdravotnictví, například regulační poplatky. Chtěla bych také, aby se podařilo zastavit proces převádění nemocnic na akciové společnosti, protože to podle mého názoru ohrožuje celistvost sítě zdravotnických zařízení. Na druhé straně bych posílila kontroly hospodaření nemocnic, i například ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu. Změnila bych systém zdanění, který zavádí vláda pod taktovkou ODS a který je nyní nejvlídnější k těm nejbohatším. Za nutné rovněž považuji prosazení zákona o obecném referendu. Je nepřijatelné, aby o tak důležitých otázkách, jako je například umístění americké radarové základny v Brdech, rozhodovali politici bez občanů a proti jejich vůli. Pokud bych byla zvolena do Senátu, v žádném případě nedám hlas zřízení této základny. Také si myslím, že je nutné přezkoumat podmínky, které má policie pro důsledné vyšetřování různých korupčních afér a podvodů. Přímé prorůstání politických kruhů s ekonomickými lobby vnímám jako velmi nebezpečné a určitě bych podpořila zákony, které tomu brání.

Čím chcete přesvědčit své voliče?

Musím jít mezi lidi, mluvit s nimi a přesvědčit je, že jim opravdu chci pomáhat. Nikdy neslíbím to, co nemohu splnit. Nechci je balamutit a přetvařovat se právě teď před volbami. Ráda bych jim dokázala, že chci být senátorkou všech a že chci hájit práva občanů tohoto regionu . Myslím, že s občany tohoto volebního obvodu naleznu společnou řeč.

Jaké jsou vaše záliby, co práce, co rodina?

Mám dvě dospělé dcery, které studují. Manžel před lety tragicky zahynul, takže jsem je vychovávala sama za velké pomoci maminky. Ráda jezdím na kole, plavu, lyžuji, saunuji se. Mojí velkou zálibou je divadlo, kino, ve volných chvílích hodně čtu. Mými miláčky jsou fenka Ami a klisna Frančeska.