Rarášci neboli prachoví čerti či prachové víry jsou na Marsu poměrně běžné. Na rudé planetě jsou součástí povětrnostních podmínek.

Jiné mise už dříve shromáždily snímky, údaje o počasí a další data z těchto událostí, sonda NASA InSight dokonce zaznamenala seismické a magnetické signály vytvořené rarášky. Zvuk však až dosud stále chyběl.

Praskání a syčení

Když v únoru 2021 na Marsu vozítko Perseverance přistálo, stalo se první misí, kterou vědci na cestu k rudé planetě vybavili mikrofony.

Podle nové studie zveřejněné v úterý v časopise Nature Communications byl mikrofon SuperCam robotického průzkumníka náhodou zapnutý a nahrával právě i 27. září 2021, kdy přímo nad vozítkem proletěl mohutný vír.

„Na jedenáctisekundovém záznamu zachyceném mikrofonem lze slyšet dvě fáze nízkofrekvenčního větru, a to když přední a zadní stěna prachového víru prochází nad vozítkem,“ uvedla hlavní autorka studie Naomi Murdochová, výzkumná pracovnice z Vyššího ústavu letectví a kosmonautiky na univerzitě v Toulouse.

Zdroj: Youtube

Na nahrávce je zřetelné praskání a syčení. Tyto zvuky odborníci identifikovali jako prachová zrnka dopadající na vozítko. „Vědci dokázali spočítat částice v prachovém víru, a to podle toho, jak dopadaly na vozítko, což vedlo ke zcela novému typu měření na rudé planetě,“ uvedla Murdochová. Je to tedy vůbec poprvé, kdy byl přístroj schopen kvantifikovat vznesený prach na Marsu.

Desetkrát větší než vozítko

Snímky a další data zaslaná vozítkem zpět také ukázaly, jak přesně prachový vír vypadal. Když vědci dali dohromady všechny shromážděné prvky, zjistili, že měřil více než 118 metrů a 25 metrů - byl tedy asi desetkrát větší než samotné vozítko. „I když to zní jako obrovský vír, jde o průměrnou velikost marsovských rarášků, neboli prachových vírů,“ uvedla Murdochová.

Výzkumníky však podle CNN překvapilo, že se prach hromadil uvnitř v samotném středu víru, a nikoliv po stranách. Zdůvodnili to tím, že rarášek se ve chvíli, kdy se pohyboval nad Perseverance, stále teprve formoval.

Rarášci na Marsu

Prachové víry slouží jako indikátory turbulencí v atmosféře na Marsu a hrají důležitou roli v marsovském prachovém cyklu.

Poznatky o tom, jak se prach na rudé planetě vznáší a pohybuje - což je klíčový rys jejího počasí a klimatu, protože prach je jeho hlavním znakem - mohou vědcům pomoci lépe porozumět vzniku a vývoji prachových bouří. „Globální prachové bouře jsou důležité pro pochopení klimatu Marsu," řekla Murdochová.

Dopad asteroidu na Marsu mohl podle vědců způsobit mega tsunami, která měla ničivé dopady.
Na Mars dopadl obří asteroid. Vyvolal tsunami jako kdysi na Zemi, existuje důkaz

Právě prachová bouře obklopující planetu ukončila v roce 2018 patnáctiletou misi vozítka Opportunity. „Akustická měření dopadů a zvedání prachu zlepší naše chápání prachových bouří a také pomůže zlepšit modely klimatu rudé planety. Pochopení zvedání prachu je zásadní rovněž pro přípravu vesmírných misí, a to vzhledem k poškození, které může způsobit na hardwaru vozítek,“ poznamenala Murdochová.

Prachové částice podle odborníků poškodily už i větrné senzory sondy Perseverance. Rarášci mají na Marsu pověst užitečných i škodlivých činitelů.

Vozítka Curiosity a Perseverance už na Marsu objevila řadu záhadných útvarů:

Sonda InSight

Mise sondy InSight, která strávila čtyři roky studiem zemětřesení a dalších jevů na rudé planetě, by měla skončit tento měsíc. Na jejích solárních panelech se totiž shromáždily vrstvy prachu a zabránily sondě získat dostatek energie pro další provoz jejích přístrojů.

Povrch Marsu. Ilustrační foto.
Vědci našli úkryty pro astronauty na Marsu. Útočištěm má být devět jeskyní

V kráteru Jezero, kde přistálo vozítko Perseverance, se prachové víry vyskytují často, ale v domově sondy InSight na ploché planině Elysium Planitia zřejmě chybí - a vědci si nejsou jisti proč. „V případě sondy InSight se prach z atmosféry usadil na solárních panelech. Protože se však v oblasti InSight nevyskytují žádné víry schopné zvedat prach, nejsou víry schopny prach ze solárních panelů odfoukat,“ doplnila vědkyně.

Jiné mise na Marsu skutečně z pravidelného„čištění“ prachovými víry těžily, fungovaly v podstatě jako vysavače prachu nashromážděného na vozítkách Spirit a Opportunity poháněných sluneční energií a zajistily jim delší než očekávanou životnost.

Význam akustických dat

Mikrofon, který je umístěn na Perseverance, sestrojil Vyšší institut aeronautiky a kosmonautiky Toulouské univerzity, známý jako ISAE-SUPAERO. Každý měsíc Murdochová a její tým shromáždí osm nahrávek, z nichž každá trvá přibližně 167 sekund.

„Odhadujeme, že každé jedno nahrávání v poledním období (denní doba, kdy je největší aktivita prachových vírů) má šanci pouze 1 ku 200, že raráška jako byl ten, kterého jsme naposledy nahráli, zaznamená," řekla Murdochová. „Určitě jsme měli štěstí, ale také jsme pečlivě zaměřili pozorování přístroji, abychom zvýšili šanci na úspěch.“

Vozítko Curiosity na Marsu.
Vozítko Curiosity se na Marsu dostalo do důležité oblasti. A poslalo vzkaz

Mikrofon SuperCam byl podle vědců původně určen k tomu, aby nahrával zvuky v momentě, kdy vozítka napichují horniny, aby určily jejich vlastnosti, nicméně jeho akustická data také otevírají nové možnosti výzkumu atmosféry na rudé planetě.

„Všechna tato měření a analýzy zdůrazňují, jak cenná jsou akustická data při výzkumu planety. Proto souběžně na ISAE-SUPAERO vyvíjíme novou generaci akustických senzorů, které budou v budoucnu vyslány na další planetární tělesa s atmosférou,“ uvedla na závěr.