Nová podrobná analýza ledovcového jádra získaného ze švýcarsko-italských Alp umožnila vědcům podívat se podrobněji na klimatické vzorce v Evropě v letech 1914 až 1919 a propojit je poprvé i s průběhem první světové války a následné pandemie smrtící choroby. Výzkum zveřejnil odborný titul GeoHealth.

Španělská chřipka zasáhla v letech 1918 až 1920 celý svět a přinesla desítky milionů mrtvých
Španělská chřipka v Česku: zemřely desetitisíce, tvrdou ránu zasadila druhá vlna

V dopisech, denících a vzpomínkách vojáků, kteří narukovali do prvoválečných zákopů, se dodnes dochovaly vzpomínky na zimu, déšť a proudy bahna, jež jim ztrpčovaly jejich každodenní již tak těžkou existenci. Nová analýza ukázala, že během zmíněných šesti let od roku 1914 do roku 1919 skutečně panovaly neobvykle vlhké a chladné podmínky, které mohly docela dobře přispět k větším ztrátám na bitevním poli.

Podivné klima také narušilo migrační chování stěhovavých ptáků a přiblížilo je lidem, což mohlo mít bohužel také svůj dopad na lidské zdraví - právě ptáci totiž patřili mezi přenašeče španělské chřipky.

Šest let hrůzného počasí

"Koloběh počasí se v té době změnil. Po šest let v celé Evropě mnohem více pršelo a bylo daleko chladněji. Šlo o anomálii, která se v tomto konkrétním případě objevila jen jednou za sto let," cituje server Science Alert klimatického vědce Alexandera Morea z Harvardské univerzity.

"Netvrdím, že právě tohle spustilo pandemii, ale určitě to byl faktor, který ještě více zhoršil již tak dost výbušnou situaci."

Takzvaný černohnědý, neboli příslušník britské policie, asistující během Irské války za nezávislost Irskému královskému policejnímu sboru. V ruce drží kulomet Lewis. Černohnědí se jim přezdívalo kvůli improvizovaným uniformám
IRA jí zabila dva muže. Britská policie se pomstila krvavě, odnesla to celá obec

Ačkoli se o krutých podmínkách v zákopech díky již zmíněným historickým pramenům vždycky vědělo, nový výzkum je přínosný v tom, že poprvé propojuje informace o podmínkách počasí s enviromentálním vzorcem, jenž se objevil jednou za století.

Stopy mořské soli uvězněné v jádru ledovce odhalily mimořádně neobvyklé vzdušné proudění nad Atlantským oceánem a s ním spojené srážky během zim let 1915, 1916 a 1917 - které se shodují s dobou, kdy na evropských bojištích docházelo k největším ztrátám na životech.

Boj s bahnem byl horší než s nepřítelem

Předpokládá se, že v první světové válce zemřelo téměř deset milionů vojáků. Dlouhé a mrazivé deště zhoršovaly problémy s omrzlinami a se záněty vyvolanými neustálým pobytem v mokru a v bahnu. Rozbředlá bojiště a rozbahněné přístupové cesty navíc maximálně ztěžovaly záchranu a odvoz zraněných vojáků. Další životy si vyžádaly časté zápaly plic, extrémní nachlazení anebo přímo utopení v blátě.

„Zjistili jsme, že souvislost mezi vlhčími a chladnějšími podmínkami a zvýšenou úmrtností je obzvláště výrazná od poloviny roku 1917 do poloviny roku 1918, a to od období od třetí bitvy u Yper po první vlnu španělské chřipky,“ říká archeolog Christopher Loveluck z Nottinghamské univerzity ve Velké Británii.

Vyhnání maminky Ferdinanda Korbela ve filmu Krajina ve stínu, miminko je Ferdinand Korbel.
Zavraždili mu otce, katy byli sousedé. Teror inspiroval i film Krajina ve stínu

Třetí bitva u Yper, známá též jako bitva u Passchendaele, byla válečným tažením první světové války, ve které proti sobě bojovaly síly států Dohody a Německého císařství. Bitva probíhala na západní frontě od července do listopadu 1917 a bojovalo se o kontrolu nad hřebeny, nacházejících se na jihu a východě od belgického města Ypry v Západních Flandrech.

Ještě v červenci začalo hustě pršet, přičemž prudké deště a bouřky neustaly více než měsíc a proměnily bitevní pole v bažinu. Útočit se mohlo jen po pokládaných dřevěných hatích, kdo spadl mimo ně, utopil se často dříve, než ho ostatní stačili vytáhnout. Marast také znemožňoval nasazení jakékoli techniky, což vedlo k dalším ztrátám pěchoty. Bahno nevyschlo ani poté, co déšť v září konečně ustal. A v říjnu se rozpršelo znovu…

Vlhko přispělo k ničivé vlně španělské chřipky

Kromě zásadního zhoršení životních podmínek vojáků mohla tato klimatická anomálie podle vědeckých úvah sehrát roli i při vytváření dokonalého prostředí pro virový kmen chřipky H1N1, z něhož se po konci války rozvinula smrtící druhá vlna španělské chřipky.

Další část výzkumu je poněkud spekulativnější - studie poukazuje na špatné počasí jako na možný důvod, proč kachny divoké (primární rezervoár viru H1N1) zůstávaly v západní Evropě namísto tahů do Ruska, které jsou u nich jinak obvyklé. Mohly se tak držet blízko válčících front i jejich zázemí, kde již vojáci i civilisté sváděli marný boj s nedostatečnými hygienickými podmínkami.

Protektorátní ministr osvěty Emanuel Moravec a generál Andrej A. Vlasov
Statečný legionář i symbol kolaborace. Ctižádost vedla Emanuela Moravce ke zkáze

Silné deště pak mohly podle úvah vědců zanést ptačí trus do vodních zdrojů, což mohlo znamenat rychlejší šíření virulentnějšího kmene chřipky, který v Evropě zabil 2,64 milionu lidí.

"Protože dnes svět opět čelí klimatickým a pandemickým anomáliím, je třeba se z této historie poučit," uzavírá Science Alert.