Vybrané články pro vás zdarma

To nejzajímavější z Česka i ze světa každé ráno do Vaší emailové schránky

Děkuji, již jsem odběratelem

Unikátní keramický model Českého Krumlova mají v muzeu

Český Krumlov - Jedinečnou zachovalost historického centra města Český Krumlov přibližuje jeho unikátní keramický model, který je k vidění ve stálé expozici v českokrumlovském Regionálním muzeu. 

Myšlenka na zhotovení modelu historického jádra Českého Krumlova, který by zachycoval ideální podobu města kolem roku 1800, se zrodila v polovině 70. let 20. století. Keramický model v měřítku 1:200 vznikal v letech 1977-1984.

Přípravné práce byly podloženy studiem archivních materiálů a pramenů, dobových plánů a vedut, historických grafických listů a fotografií i měřením přímo v terénu.
Autoři modelu, ing. arch. Petr Pešek a keramička Jana Pešková, zvolili neobvyklý technologický postup a jednotlivé městské stavby i terénní členitosti zhotovili z kolorované pálené hlíny.

Model zachycuje plochu 56 hektarů městské památkové rezervace, na 800 stavebních objektů, zákruty řeky Vltavy i dnes již neexistující městské opevnění, hradby a brány. Nejstarší částí celého modelu byla Budějovická brána s přilehlým budějovickým předměstím Latránu.

V celkové podobě byl model návštěvnické veřejnosti poprvé představen na počátku roku 1985 a dodnes patří mezi právem ceněné a obdivované muzejní exponáty.

Úterý - Neděle: 09:00 - 12:00 / 12:30 - 17:00
 
Plné vstupné: 50 Kč
Slevy: 25 Kč
Školní výpravy: 20 Kč
Rodinné vstupné: 100 Kč

Horní 152, Vnitřní Město, Český Krumlov
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ