Centrum epidemiologie (říkal vám tento pojem před rokem něco?) a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu zveřejnilo 22. ledna zprávu číslo 1 Světové zdravotnické organizace WHO. Připomeňme, že na Silvestra 2019 byla kancelář WHO pro Čínu informována o výskytu případů onemocnění pneumonií neznámého původu ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej. Do 3. ledna 2020 bylo národními čínskými autoritami hlášeno 44 případů tohoto onemocnění, jehož původce nebyl znám.

O týden později WHO obdržela od Národní čínské zdravotní komise informace, že epidemie je spojena s tržištěm ve Wu-chanu. Čínské orgány identifikovaly nový typ koronaviru, který byl izolován 7. ledna 2020. Média poprvé píší o SARS-CoV-2. K 20. lednu bylo potvrzeno 282 případů v Číně (dvanáct lidí bylo v kritickém stavu), Thajsku, Japonsku a Jižní Koreji.

Tragický požár ve Vejprtech.
Událost měsíce: Osudový požár ve Vejprtech

V České republice je klid, lidé vyrážejí na víkendové lyžařské pobyty a plánují jarní prázdniny v Itálii či Rakousku. Ekonomika vstoupila do kulatého roku ve skvělé kondici, což pociťují na svých příjmech zaměstnanci, podnikatelé i senioři. Nic nenapovídá, že by nás měly čekat dramatické měsíce.

Sem tam se objevilo několik zpráv nebo podnětů k zamyšlení, především od lékařů. Tím nejvážnějším bylo vystoupení poslance a místopředsedy zdravotního výbory Bohuslava Svobody (ODS) ve sněmovně dne 28. ledna.

Je vláda schopna reagovat?

„Navrhuji zařazení bodu Informace vlády ČR k opatřením souvisejícím s šířením koronaviru. Sněmovna i lidé v ČR by měli dostat ujištění, že je vláda schopna reagovat,“ uvedl při rozpravě o programu schůze. Ve svých dotazech směrem k Babišovu kabinetu byl zcela konkrétní: „Zajímá mě, jaké lůžkové kapacity má ČR připravené pro případ většího počtu pacientů s podezřením na infekci koronavirem. Máme nachystán dostatečný počet zdravotních pomůcek – ochranné oděvy, dezinfekce atd.? Máme dostatek personálu, který je připraven na možné nenadálé situace? Jaký bude postup v případě rozšíření viru do okolních zemí a do ČR? Nechceme vyvolávat paniku, ale informace o tom, jak jsme připraveni na různé druhy vývoje, bychom dostat měli.“

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel
Nejdůležitější krátké zprávy z ledna

Dostalo se mu odpovědi od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), že „všechny orgány ochrany veřejného zdraví jsou v plné pohotovosti, zejména krajské hygienické stanice, ale i všechna infekční oddělení nemocnic“. Sněmovna poté zařazení Svobodova bodu na schůzi zamítla. Poslanci hnutí ANO, ČSSD a KSČM se zdrželi hlasování, pro jeho projednání zvedli ruku členové ODS, Pirátů, TOP 09, KDU-ČSL, SPD a STAN, sociální demokrat Lubomír Zaorálek a komunista Pavel Kováčik.

Kdyby se sněmovna Svobodovým návrhem seriózně zabývala, nemuselo dojít k překotným březnovým událostem.