„Od prvního nápadu uběhlo šest let, během kterých jsem ladil receptury k dokonalosti, jezdil po festivalech, bavil se s lidmi, nabízel jim vzorky a zjišťoval, jak jim chutnají a jak na ně působí. Nastudoval jsem spoustu starých herbářů, ale i moderních vědeckých studií. Díky tomu už vím, jak vytvořit harmonickou směs bylin,“ vzpomíná Halama na to, jak začalo jeho podnikání.

On sám rád používá metaforu, že ze semínka nápadu postupně vyrostla menší bylinka, která začala pomalu kvést. A po šesti letech usilovné práce je z jeho projektu silná a zdravá rostlina, na kterou se spoléhají pravidelní uživatelé elixírů. Kromě originálního receptu Láska z bylin, což byl první produkt z Ondřejovy dílny, už mohou jeho zákazníci ochutnat i další tři druhy nápojů. Každý z nich má jinou chuť, vůni i účinky. Všechny elixíry mají přírodní složení a jsou vyráběny ručně po malých várkách, jako silné výluhy.

Bylinkové farmě na Valašsku se opět daří, stala se ekofarmou roku; červen 2023
Bylinky z Vlachovic slaví úspěch. Rodinná farma Květomluva je ekofarmou roku

„Účinků dosahujeme díky receptům z tradičních a ověřených bylin i koření, jako jsou yerba maté, guarana, zelený čaj, kotvičník zemní, maralí kořen, máta, zázvor, meduňka, ašwaganda, sibiřský ženšen, kozlík nebo heřmánek. Nápoje přinesou uživateli energii pro tělo a radost pro mysl. Přesně tyto dvě přísady totiž v životě potřebujeme úplně ke všemu a úplně všichni. Já jsem je našel v bylinkách. A tak předávám dál to, co funguje mně samotnému,“ vysvětluje tvůrce unikátních drinků.

Elixíry - Nápoje Lásky mají přírodní složení a jsou vyráběné řemeslně, po malých várkáchElixíry - Nápoje Lásky mají přírodní složení a jsou vyráběné řemeslně, po malých várkáchZdroj: se svolením Ondřeje Halamy

Recept na elixír Láska z bylin vznikal podle jeho dalších slov zhruba tři roky. Neustále ho vylepšoval a dával ochutnávat spoustě lidí v okolí. Zajímalo ho, co s nimi dělá.

„Většinou došli k tomu samému – že se po nápoji cítí jako zamilovaní. Proto ta Láska v názvu. Spousta lidí se pak ptala, jestli neprodáváme i něco na relaxaci nebo na lepší spánek. Bylo mi jasné, že se musím ubírat tímto směrem. Vytvořil jsem proto Nirvánu na relaxaci,“ přibližuje Halama vznik dalšího nápoje.

Díra na trhu 

Třetí z jeho produktů vznikl po mnohaletých rešerších, kdy pan Ondřej zjistil, že na trhu zcela chybí přírodní energy drink.

„Už dlouho jsem věděl, že nejsou třeba žádné spousty cukru a chemie, stačí jen byliny. V nich je ta přidaná hodnota. Vznikl BudějČajda a díky pozitivní zpětné vazbě od zákazníků vím, že se podařil. Nejnovější nápoj Jogi je zase skvělý před jógovou praxí. Prokrví organismus a posílí imunitu,“ doplňuje Ondřej Halama.

Třezalka tečkovaná
KVÍZ: Znáte dobře bylinky? Dokážou nahradit léky, ale také s nimi nevycházejí

Důležitým základem pro fungování jeho podnikání jsou dodavatelé kvalitních surovin. „Po dlouhém pátrání a vybírání mám nyní ty nejlepší dodavatele jednotlivých bylin. V budoucnu je ale mou vizí proměnit manufakturu v soběstačnou hydroponní farmu, kde se budou byliny nejen pěstovat, ale i sklízet, sušit a dál zpracovávat. Byliny jsou zkrátka moje životní poslání,“ zakončuje zakladatel manufaktury Nápoje Lásky.