Informaci o kouři valícím se ze střechy herny bowlingu ve Vimperku v ulici 1. máje přijali hasiči na tísňovou linku v 8.08 hodin. Podle ohlášení by v budově neměl nikdo být a na půdě je uložen papír. I průzkum nakonec potvrdil požár půdního prostoru nad bowlingem a nepřítomnost jakékoli osoby.

Jak k požáru mohlo dojít, netuší ani majitel bowlingu a hotelu, ke kterému sportovní centrum patří. „Ráno jsme seděli na poradě a najednou jsme cítili zápach a viděli kouř. Vzali jsme hasičák a šli hned hasit a samozřejmě volali hasiče,“ uvedl Zdeněk Kutil s tím, že na bowling byl patřičně hrdý, protože byl jeden z nejmodernějších. „Ale důležité je, že se nikomu nic nestalo.“ Zda bude chtít bowling vybudovat znovu, zatím netuší.

Zdroj: Věra Procházková

Místní se už ráno probouzeli do zakouřených bytů. „Nic jsem neslyšela, ale už kolem osmé hodiny ráno jsme měli byt plný kouře a sazí,“ zmínila paní Bláža, která bydlí v sousední Hřbitovní ulici. 

Hasiči ihned po příjezdu na místo zahájili hasební práce. „Půda i objekt jsou silně zakouřené, hasiči vedou zásah v dýchací technice. Jelikož je nasazeno přibližně 70 hasičů, velitel zásahu si okamžitě vyžádal další průběžné dodávky dýchací techniky. Podle vyjádření majitele je na půdě archiv. Vedle bowlingu je v těsné blízkosti sklad pneumatik a naskladněné lahve s plynem. Hasiči tyto objekty ochlazovali a podařilo se jim obě před požárem uchránit,“ popisovala práci hasičů jejich tisková mluvčí Vendula Matějů.

Zdroj: Leoš Russ

Hasební vodu berou jednotky z městského hydrantu, ale jelikož je na požářišti potřeba velké množství a hydrantová síť je takto velký odběr nedostatečná, bylo zřízeno čerpací stanoviště. Velitel zásahu si dále pro dostatek vody na požářišti vyžádal velkokapacitní cisterny.

Silný žár a vedro komplikují hasičům práci

„Zásah je vzhledem k silnému žáru, kdy se hasiči průzkumem dostali pouze do poloviny schodiště, možný pouze vně objektu - střechou. Ta se přibližně po hodině částečně propadla, plamenné hoření stále pokračovalo. Až krátce před 10. hodinou se podařilo zastavit šíření požáru, velitel zásahu hlásil lokalizaci v 9.54 hodin. Požáriště monitoruje také dokumentační skupina HZS Jihočeského kraje dronem s termokamerou. V tuto chvíli bude celá střecha rozebrána a řádně dohašována," dodala mluvčí Vendula Matějů.

Vzniklá škoda se předpokládá přes 10 milionů korun. Zásah komplikuje vedro, hasiči oblečení v plném zásahovém obleku a dýchací technice jsou vystaveni nejen žáru požáru, ale bojují i s panujícími vysokými teplotami.

K požáru vyjely profesionální jednotky ze stanic Vimperk, Prachatice, Strakonice, Suché Vrbné a České Budějovice. Poplach byl vyhlášen pro jednotky SDH obcí Svatá Maří Vimperk, Čkyně, Hrabice, Stachy, Zdíkov, Vacov, Výškovice a Buk.

Omezení a varování
● Město Vimperk vydalo už ráno pro lidi upozornění, ve kterém obyvatele města nabádá, aby si uzavřeli okna a omezili větrání. 
● V bezprostředním okolí hotelu je omezená i doprava. Podle informací z policejního webu platí omezení dopravy v ulici 1. máje od 8.25 do 12.30 hodin v délce 100 m.

Druhý požár v jednom týdnu

S ohněm bojují ve Vimperku hasiči tento týden už podruhé. V noci z pondělí na úterý vyjížděli k požáru třídírny odpadů ve Špidrově ulici. Na místě zasahovaly desítky hasičů, povolána byla i těžká technika ze Záchranného útvaru hasičů ze Zbirohu a Jihlavy, pomocí které byly rozebírány železné konstrukce a vyvážen z haly odpad. Výše vzniklé škody bude řádově v desítkách milionů korun.

Více informací, fotky a videa z požáru třídírny odpadu ve Vimperku najdete v následujících článcích: 

Požár třídírny odpadu ve Špidrově ulici ve Vimperku.
Těžká technika i kontejner nouzového přežití. Ve Vimperku hořela třídírna odpadů
Požár třídírny odpadu ve Špidrově ulici ve Vimperku.
Oheň ve Vimperku mají hasiči pod kontrolou, práci zkomplikovala noční bouřka