"Na místo byli v 5:53 hodin vysláni profesionální hasiči ze stanice Prachatice a dobrovolní hasiči obcí Lhenice, Žitná, Strunkovice nad Blanicí a Netolice," přiblížila Vendula Matějů, tisková mluvčí jihočeských profesionálních hasičů "Plocha stohu/skládky je 80 krát 40 metrů."

Hasiči museli všechen uskladněný materiál pořádně prohrabat a prolít vodou. "Proto byl ze Záchranného útvaru ČR, dislokace v Jihlavě vysláno pásové rypadlo. Zároveň byly povolány další jednotky, a to profesionální hasiči ze stanice Český Krumlov s hadicovým kontejnerem a cisterny jednotek SDH obcí Ktiš, Hracholusky, Petrův Dvůr a Bavorov," dodala mluvčí.

Vodu brali z rybníka stovky metrů daleko

Požár sice hasiči dostali rychle pod kontrolu, skládka ale dál doutnala a bylo nutné dostat se ke všem ohniskům. A aby měli dost vody na požářišti, museli ji čerpat z jednoho z tamních rybníků. "Hasební vodu hasiči ke skládce vedli dopravním vedením v délce několika stovek metrů. Hašení jednotky prováděly celý den. Teprve okolo 20. hodiny velitel zásahu většinu hasičů odeslal zpět na základny," uzavřela mluvčí s tím, že na požářišti pak ještě zůstaly jednotky SDH obcí Netolice a Ktiš pro monitoring.

Vzniklá škoda je nulová.