Dvě hodiny po sobotním poledni vyjížděli profesionální hasiči ze stanice Vimperk a dobrovolné jednotky obcí Vacov, Stachy, Zdíkov, Čkyně a Čestice do Vrbic. Hořela tu dřevěná roubenka. Požár se na ni podle mluvčí hasičů Venduly Matějů rozšířil z trávy, která hořela na ploše přibližně 50 x 50 v bezprostřední blízkosti domu. "V době příjezdu hasičů roubenka hořela plamenným hořením. Jednotky ihned zahájily hašení. Po lokalizaci požáru hasiči pokračovali v dohašování. Bylo nutné rozebrat veškeré dřevěné konstrukce. Úplná likvidace požáru nastala krátce po půl šesté odpolední," popsala zásah.

"Přesná příčina vzniku požáru je v šetření," doplnila s tím, že škodu hasiči vyčíslili na pět milionů korun.

Pořádný průšvih hasily čtyři jednotky také v Nové Vsi u Chýnova na Táborsku. Krátce po 13. hodině poslalo Krajské operační středisko Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje profesionály z Tábora a svolalo dobrovolníky z Nové Vsi u Chýnova, Tábora a Chýnova.

Jihočeští policisté vyšetřují brutální vraždu, ke které došlo v ruině starého drážního domku v Českých Budějovicích.
Vražda v Budějovicích. Do ženy kopal a tloukl pěstmi, zraněním podlehla

"Průzkum na místě ukázal, že z pálení na zahradě se požár přes hromadu dřeva rozšířil na blízký přístavek a přes další stromy a porost se dostal na rodinný dům. Ten zasáhnul v plném rozsahu. Uvnitř nikdo nebyl, nemáme hlášené žádné zraněné osoby, hasiči nemuseli nikoho evakuovat," vylíčila Vendula Matějů.

"Zasahujícím hasičům se požár podařilo dostat přibližně po půl hodině pod kontrolu, lokalizace požáru nastala minutu před 14. hodinou. V průběhu dohašovacích prací musely jednotky vykácet část zasaženého lesa. Kompletní dohašování hasičům zabralo téměř čtyři a půl hodiny. Úplnou likvidaci požáru velitel zásahu nahlásil v 18.32 hodin," dodala.

Ani v tomto případě není bilance škod žádná legrace. Vyšetřovatel stanovil jejich výši na tři miliony korun.