Oheň se rozhořel v neděli 13. března 2022 krátce po poledni. „Oznámení na tísňovou linku znělo, že se jedná o požár v jedné z výrobních hal, kde hoří přibližně 450 tun sběrového papíru určeného k výrobě papíru,“ popsal ředitel českokrumlovského územního odboru HZS Jčk Pavel Rožboud.

Uzavírka u Kaplice-nádraží zkomplikuje dopravu v Českém Krumlově i na objízdné trase u Třebonína.
Krumlov čeká dopravní peklo. Na půl roku bude zavřená silnice do Kaplice

K požáru vyjeli profesionální hasiči ze stanic Český Krumlov a Frymburk, jako další posilové jednotky byly do Větřní povolány dobrovolní hasiči obcí Chvalšiny, Rožmberk nad Vltavou - Přízeř, Větřní a Hořice na Šumavě a vojenská hasičská jednotka z Boletic. V první vlně u něj zasahovalo devět cisteren, automobilový žebřík a dopravní automobil, celkem téměř čtyři desítky hasičů. Vzhledem k rozsahu události a množství povolané a zasahující techniky byl vyhlášen 2. stupeň požárního poplachu.

Osm zasahujících jednotek, 74 hasičů, téměř tři desítky zásahové techniky, 3 314 000 litrů hasební vody (což odpovídá objemu 414 cisteren CAS 32), škoda 4 080 000 korun, uchráněné hodnoty 15 miliónů korun. To jsou základní čísla několikadenního požáru v areálu papíren ve Větřní.

„Situace na místě zásahu byla velice složitá. Už při příjezdu prvních jednotek bylo jasné, že půjde o velmi náročný zásah, který bude vyžadovat rozhodnost, odvahu a především precizní odbornost po taktické stránce,“ pokračoval Pavel Rožboud. „Největší komplikaci hned od začátku zásahu způsoboval silný vítr, který hořící části kartonů odnášel mimo požářiště.“

Odlétávající hořící kartony totiž vytvářely další požáry a ohniska na technologických lávkách a střechách přilehlých budov. Situace byla rovněž komplikovaná i z důvodu členité konfigurace budov při ustavení výškové techniky v omezeném prostoru. Vítr rozdmýchal plameny mezi slisovanými balíky do desetimetrové výšky a plocha požářiště se rychle zvětšovala.

Ocenění byli dva z velitelů zásahu, Karel Mondek a Karel Malák.

Jednotkám se postupně dařilo požářiště obklíčit. „Hasiči se zaměřili nejen na hašení hořících kartonů, nově vzniklých ohnisek na lávkách a střechách, ale také na ochlazování přilehlé budovy s dalšími uskladněnými balíky papíru. Teprve po třech a půl hodinách velitel zásahu nahlásil lokalizaci požáru,“ líčil dále šéf hasičů celého Krumlovska. „Poté bylo rozhodnuto o vyvážení a rozebírání balíků, aby mohly být řádně dohašovány. Zároveň neustále pobíhal průzkum okolí, zda stále zesilující vítr neodnáší další žhavé kusy kartonů mimo dosah zasahujících jednotek.“

Tragická nehoda na I/3 (E55) u Velešína na Českokrumlovsku z 23. května 2023.
E55 u Velešína zavřela smrtelná dopravní nehoda. Fabie tam vjela pod kamion

V noci přišla další komplikace - likvidaci požáru zhoršoval silný mráz. Druhý den byla k požáru povolána jednotka Záchranného útvaru HZS ČR ze Zbirohu na rozebírání a vyvážení balíků papíru. Z důvodu namrzání vozovky při dálkové dopravě vody, bylo zřízeno čerpacího stanoviště přímo v areálu papíren, a to za pomoci velkoobjemového čerpadla Hydrosub Somati. Zlom nastal až třetí den, kdy byl požár definitivně zlikvidován.

Co bylo příčinou vzniku požáru, je stále v šetření s tím, že jsou stanoveny následující verze: 1. úmysl, 2. samovznícení díky kontaminaci vysychavým olejem, 3. nedbalost (kouření).

Anketa Hasič roku HZS JčK oceňuje významné osobnosti a nebo počiny za rok 2022 v šesti kategoriích. Letos ji získali:
„hasič roku“ - pprap. Pavel Farka z územního odboru České Budějovice
„vedoucí roku“ - mjr. Mgr. Monika Boubalová
„občanský zaměstnanec roku“ - Marie Mešejdová
„kolektiv roku“ - družstvo územního odboru Jindřichův Hradec reprezentující ve vyprošťování u dopravních nehod
„projektem roku“ - Kartoňáci
„zásah roku“ - požár v papírnách ve Větřní