V plamenech se však ocitla hospoda na návsi. Jako první na místo dorazili kapličtí profesionální hasiči s cisternou. Když přijeli, plameny už šlehaly ze střechy. Na pomoc museli přijet i profesionální hasiči z Českého Krumlova, ale také dobrovolní hasiči z Velešína, Netřebic a Zubčic.
„Na místě zasahovalo sedm hasičských aut a 29 hasičů. Na likvidaci požáru nasadili vodní proudy a krátce před půl čtvrtou se jim podařilo dostat požár pod kontrolu,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru Český Krumlov Pavel Rožboud.
Oheň se šířil rychle
Shořela hospoda upravená v country stylu. „Oheň rychle postupoval, protože hospoda byla zvenku i zevnitř obložená dřevem. Požár byl proto velmi intenzivní a vydával velký žár. Sálavým teplem bylo ohroženo okolí, proto musela být na dvě hodiny zcela uzavřena hlavní silnice. Také hasičská technika zprvu nemohla jít blíž k ohni. Velkým žárem popraskaly v několika domech okolo okenní tabulky,“ líčil Rožboud. „V jednom místě dokonce létající jiskry způsobily malý požár v dalším domě, protože létaly na druhou stranu toho domu, kde nebezpečí nikdo nečekal.“
Uvnitř hořícího objektu se naštěstí nikdo nevyskytoval, ale situaci nijak neprospívalo, že se tam nacházely tlakové nádoby na propan butan a plechové sudy od piva, které praskaly, takže lidé v okolí mohli zaslechnout rány, jež požár doprovázely.
Na místě nechyběla policie, která kyvadlově řídila dopravu na sousední silnici E 55 v jednom jízdním pruhu.
„Přestože požár není ještě zcela zlikvidován a šetření bude pokračovat, výše škody je stanovena na dva miliony korun, hodnota uchráněného majetku činí předběžně milion korun,“ uvedla včera ráno mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
„Nyní na místě setrvávají tři požární jednotky. Vyšetřovatel prohlíží místo a zkoumá příčinu požáru. Pak to naši hoši dohasí, protože ohniska požáru ještě nejsou zlikvidována. Ale tak do 10 hodin by to mohlo být dohašené,“ informoval Rožboud kolem deváté hodiny ranní.
Příčina se hledá
„Lidé z Netřebic ale nad touto hospodou netruchlí. Byla už dlouho mimo provoz, proto všichni chodí na pivo do restaurací v okolí a v létě využívají vlastní pergoly,“ podotkl starosta. „Horší je, že teď nám tu bude na vsi strašit spáleniště.“
Kvůli požáru se ocitla část Netřebic bez elektrického proudu. Proud bylo třeba vypnout, aby hasiči mohli hasit střechu, v jejíž blízkosti vedly elektrické dráty.
Případ a další vyšetřování převzala policie.