„Do nepřístupného terénu se nedostali ani hasiči s technikou. K místu požáru museli zhruba kilometr po svých," řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů s tím, že hasiči natahli dopravní vedení v délce jednoho kilometru, pomocí kterého je na požářiště přiváděna voda. V bezprostřední blízkosti ohně byly na hromadách klády a větve, v lese stále probíhalo čištění po polomech. Místo samotné a hlavně trasu k němu vytipoval místní hajný, který se do lesa vydal na čtyřkolce.

Obyvatelé okolních osad ani Prachatic oheň v lesním porostu takového rozsahu nepamatují. Přikládají to ale suchu, které v letošním roce panuje. Na pomoc prachatickým profesionálům museli dobrovolníci z Volar a Záblatí . Pod kontrolu hasiči oheň dostali až po více než dvou hodinách poté, co bylo zajištěno letecké hašení. „První shoz vody hasiči provedli deset minut před šestou. O tři minuty později už byl oheň lokalizován," upřesnila mluvčí. Letadlo s vodou přistávalo ve Strunkovicích, kde zásobu vody doplňovali dobrovolní hasiči.

V 17.25 hodin byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. V místě požáru zasahují osádky osmi zásahových vozidel, na místo se dostavil řídící důstojník kraje a krajský ředitel HZS. V 17.50 hodin  proveden první shoz vody z letadla, v 17.53 hodin pak byla nahlášena lokalizace, s tím, že hasiči mají požár pod kontrolou. V 18.12 hodin proveden druhý shoz vody, třetí a zatím poslední vodu shodilo letadlo v 18.37 hodin. O zhruba půl hodiny déle bylo ukončeno letecké hašení a strunkovičtí hasiči se mohli vrátili na základnui. Jejich pomoc při doplňování vody do letadla už nebyla potřeba.

Pár minut po půl osmé večer informovala Vendula Matějů, že byl ukončen druhý stupeň poplachu. Hasiči stále místo kontrolují.