Šindele, které zdobí například rumpál vobci Dobrá na Šumavě, ty jsou ukázkou starého řemesla, kterému se již pátým rokem věnuje Marek Smolen z Volar. Jeho práci si ale také můžete prohlédnout na některých zvoničkách a v akci řemeslníka můžete vidět dokonce při tradičních řemeslných trzích. Marka Smolena jsme navštívili proto, že chceme společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku najít nejšikovnějšího fachmana prachatického regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt. A právě za poctivou ruční práci byl Marek Smolen nominován.

Tip na výrobce šindelí zaslal jeden z jeho obdivovatelů Jiří Novák. Marek Smolen se pro tradiční výrobu šindelí přiklonil proto, že k tomuto řemeslu měl blízko již od mládí. Mimo pracovní dobu se totiž věnoval tesařině. Své zkušenosti se posléze rozhodl i ukazovat. Nechybí tak například na tradičním řemeslném trhu ve Volarech.
Nejlepší odměnou po práci je pro Marka Smolena pohled na hotové dílo. Jak sám říká, velmi ho to těší a zvlášť v případě, kdy hotové dílo pochválí i někdo jiný.

Marka Smolena jsme se zeptali na tajemství jeho úspěchu. Prozraďte nám, co podle vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se vaši zákazníci stále vracejí?
,,Řekl bych, že tajemstvím úspěchu je především tradiční způsob, kterým šindele vznikají. Člověk nesmí chvátat, a tak i já se snažím dělat práci tak poctivě, jako naši předkové. Ne jako když šindele vznikají pomocí mašiny, to prostě šindel není. I to je důvod, proč jsem se rozhodl ukázat ostatním jak to má správně být a vypadat. A hlavně, aby toto řemeslo nevymřelo a lidé si ho i nadále uchovali v paměti.“

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?
,,Na rovinu, nemám na rodinu tolik času kolik bych chtěl mít, a tak jsem hrozně rád, když s nimi mohu být. Užívám si čas, kdy si večer sednu s manželkou ke kávě a užívám si chvilky klidu.“