Jak přiblížila tisková mluvčí potravinářské firmy Madeta Marta Faktorová, kvůli krizi se propadly hlavně prodeje gastro výrobků. „Jedná se o velká balení pro gastroprovozy a naopak stoupla poptávka po porcovaném zboží,“ upřesnila. Problém je s vývozem sýra Akawi do arabských zemích. „Personálně jsme nic neměnili, nepropouštělo se, ani se nekrátily mzdy,“ dodala Faktorová.

Generální ředitel Madety Milan Teplý doplnil, že v tomto období rapidně stoupl zájem spotřebitelů o plátkové a tavené sýry. „Jde o jeden z ekonomických dopadů situace kolem koronaviru. Od poloviny března jsme museli investovat také do hygienických opatření a přišli jsme o odběr velkých balení smetany, eidamu či tvarohů od jídelen, restaurací či hotelů, které byly zavřené,“shrnul. „Madeta také nakupovala vitamínové balíčky či zkracovala směny, aby se lidé nepotkávali v šatnách, což snížilo produkční výkonnost,“ dokreslil.

NIKDO NEONEMOCNĚL

S personálními problémy se společnost nepotýkala ani v nouzovém stavu. „Nikdo z pracovníků nebyl pozitivně testovaný na nemoc covid-19. Někteří zaměstnanci zůstávali doma na ošetřovném, mlékárna tuto situaci řešila dočasným zaměstnáním brigádníků,“ přiblížil Milan Teplý. Největším problémem současnosti je podle jeho slov nadbytek mléka v ČR. „Nevyváželo se do Itálie, snížil se i export do Německa a nám schází zpracovatelská kapacita,“ upozornil.

PIVO SPÍŠE BALENÉ

Jak popsal ředitel národního pivovaru Budějovický Budvar Petr Dvořák, co se obchodních výsledků týká, ve srovnáním s loňským rokem registrovali zásadní pokles sudového piva. „Dorovnáváme ho ale pivem baleným,“ doplnil Petr Dvořák s tím, že jde o zlatavý mok v lahvích, plechu a dalších obalech.

Kvůli koronavirové krizi zaměstnance národní podnik nepropouštěl. „Část zaměstnanců pracovala tzv. na překážkách, především ti z našich gastro provozů. Výrobu piva jsme omezovali minimálně, nyní jsme prakticky plně zpět v normálním provozu,“ zmínil s tím, že v loňském roce zvýšili výstav piva na celkový objem 1,679 milionu hektolitrů. „To je nejvyšší objem v historii existence pivovaru,“ podotkl.

SLOŽITÉ OBDOBÍ I PŘED KORONOU

Milan Šlachta reprezentant Bosch Group v České republice i na Slovensku uvedl, že v Čechách výrobce automobilových součástek zaměstnává na 8 400 lidí, z toho 90 procent v závodech a odděleních vývoje v Českých Budějovicích a Jihlavě. „Automobilový průmysl prožíval složité období již před pandemií, tato situace se však koronakrizí ještě zkomplikovala,“ objasnil.

Během nouzového stavu dle jeho vyjádření výrobní linky úplně nestály. „Hlavně v dubnu byl však počet zakázek minimální,“ upřesnil s tím, že nyní odhadují jejich pokles o 20 až 30 procent. Nyní je třeba šetrnost a minimalizace nákladů, které jsou nezbytně nutné k udržení dodávek. „Situace nebyla lehká ani před pandemií, ale nyní to platí dvojnásob. Propouštění se chceme samozřejmě v co nejvyšší míře vyhnout. Využíváme všechny dostupné nástroje, které nám umožňují flexibilitu při zachování všech pozic. V první fázi jsme uvítali podporu ze strany státu, nyní jednáme s odborovými organizacemi o tom, jak udržet co nejvíce pracovních míst,“ uzavřel Milan Šlachta.