Před sezonou přišly Strakonice o hlavního sponzora a klub opustila většina zkušených hráček včetně trenéra Ivana Beneše. Tým převzala dvojice Petr Martínek a Jiří Johanes a nakonec dovedla klub k záchraně. „To je pro nás strašně důležité. Sestoupit je snadné, návrat mezi elitu pak ale bývá obvykle těžký," uvedl manažer Eduard Gaisler.

Hráčky U19 Chance čekaly v lize na výhru dlouho, nakonec však díky zlepšeným výkonům v play-out zaznamenaly v sezoně čtyři vítězství. „Je jen škoda, že jsme v předposledním kole neporazili Ostravu. V konečném účtování jsme mohli být před ní, a když si vezmu, že do soutěže vstoupila se čtveřicí zahraničních hráček, byla by to pro ni asi hodně hořká pilulka," posteskl si Martínkův asistent Jiří Johanes.

Na hráčky se ale ani jeden z trenérů rozhodně nezlobí. „Už jenom fakt, že se nejvyšší soutěž drží v tak malém městě pětadvacet let, je velký úspěch. Velká města mají proti nám výhodu. Jednak si snáze najdou sponzory a také jsou v nich vysoké školy. Tím si pak udrží lépe i hráčky," vysvětluje Johanes.

„Nemáme se za co stydět. Podívejme se na úspěchy juniorek a kadetek. Čtyři naše hráčky jsou navíc v reprezentačních výběrech," doplňuje Johanese Petr Martínek.

Basketbalistkám U19 Chance hrozila už od počátku sezony baráž, ta se ale nakonec nekonala a Strakonice se tak bojům o bytí a nebytí vyhnuly. „Vůbec mě to nemrzí, po takovém adrenalinu netoužím," naskakuje Jolaně Krejčové husí kůže při pomyšlení na souboje o záchranu. „Čeká mě maturita a ještě se nervovat v baráži. Aspoň budu mít klid se na maturitu připravit," usmívá se Krejčová, která se chystá na vysokou školu do Prahy.

Za studii míří do hlavního města také Eliška Malá. „Do USK Praha chce jít Veronika Voráčková. Gaislerová chce zase zkusit štěstí v zahraničí. Otazník visí kvůli zdravotním problémům také nad Michaelou Drachovskou a potomka očekává Lucie Košatková. Za čtrnáct dní se sejdeme s manažerem Gaislerem a pobavíme se o kádru pro příští sezonu," má starosti kouč Martínek.

Že by se do Strakonic vrátila Edita Šujanová, která se se svými bývalými spoluhráčkami při rozlučce na Hluboké skvěle bavila? „Kdepak, přijala jsem jen pozvání od holek a přijela jsem se pobavit. Ve Strakonicích mám skvělé kamarádky. Hraji však doma v Brně a jsem spokojená," usmívá se Šujanová, jejíž Valosun vypadl ve čtvrtfinále s Trutnovem.