Závod je zařazen do seriálu Amedipro Xterra Trail Run 2014 a je připraven pro každého běžce od těch nejmenších až po největší profesionály.

Centrem dění bude prostor před internátem Střední pedagogické školy v Prachaticích, odkud budou všechny běhy startovat a kde také budou závodníci dobíhat do cíle.

Úderem desáté hodiny odstartují nejmenší děti ve věku do šesti let, na které čeká 200 metrů. O čtvrt hodiny později vyrazí děti do devíti let na půl kilometru. 10.40 je čas startu kategorie do 11 let, která má na programu kilometr, přesně v 11 odstartují závodníci do 13 let na dva kilometry.

Hodně početné startovní pole vyrazí do terénu půl hodiny před polednem. Do terénu vyrazí závodníci na 4 kilometry, včetně kategorie do 15 let a navíc se do terénu vrhnou i závodníci na trati Medium, která měří 8 kilometrů.

Nejtěžší závod na 13 kilometrů má svůj start ve 12.45 hodin a je vypsán pro ty nejotrlejší závodníky.

Děti do 15 let startují zdarma, závodníci od 16 let za startovné 100 korun. Kdo by si chtěl zkusit dvojzávod, zaplatí 150 korun. Přihlásit se je možno až v místě závodu, nejpozději však půl hodiny před startem své kategorie.

„Přijede do Prachatic i nejlepší český Xterrák Honza Kubíček, který bude startovat závody dětí a samozřejmě se i sám zapojí do závodění. Fanoušci jej znají i z letní Xterry, kde byl nejlepší s českých závodníků a proháněl i nejlepší světové triatlonisty,“ doplnil zajímavost Michal Piloušek.

„Okruhy pro závody dětí jsou vedeny v okolí internátu směrem na slunečnou louku. Nejmenší závodníci poběží pouze po rovině a zpevněném povrchu. Trasa bude značena fábory a šipkami. Na rozcestích budou pořadatelé,“ uvedl Michal Piloušek k mládežnickým závodům.

„Běh na čtyři kilometry není svým profilem náročný, zvládne ho takřka každý. Pohodlně se dá i ujít jako krásná procházka,“ zve ke startu Michal Piloušek a doplňuje: „Vhodný je především pro začátečníky a dorostence. Začátek trasy je do kopce, tak aby se závodníci dostali na tankovou cestu. Po ní se běží směrem na sever, kdy se na rozcestí po šesti stech metrech závodníci dají doprava a kopírují po dalších 400 metrů tankovou cestu po krásné zvlněné pěšince. Poté se znovu napojí na tankovku, z ní seběhnou nad ulicí U Studánky. Cesta zpět do areálu startu a cíle vede po rozlehlých loukách, které závodníci budou muset zdolat. Profil trasy i podklad není náročný a není tedy třeba ani velkých technických dovedností a síly. Přesto bude jistě každý v cíli hrdinou!“

Osmikilometrová trať Medium bude přeci jenom složitější. „Zlatá střední varianta závodu nabídne od všeho trošku. Jak široké štěrkové cesty, populární tankovku, tak pěšinky i běh po loukách. Profil závodu není sice lehký, ale oproti Hard variantě je přijatelný. Snažili jsme se vynechat ta nejodpornější stoupání, naopak jsme zařadili několik sekcí, kde se krásně závodníci rozeběhnou. I přesto to bude pravý Xterra Trail run! Začátek je pěkně do kopce, trasa vede směrem na Cvrčkov, po zdolání nejvyššího bodu trasy Medium se závodníci vydají po krásné hřebenovce Dubového vrchu směrem ke statku Cvrčkov, kde na ně bude čekat občerstvovací stanice. Po lesní cestě celý Dubový vrch závodníci oběhnou a vystoupají zpět na hřebenovku až nad prachatickou střelnicí. Populární stoupání, které možná znáte z fotek z letní Xterry, dá všem určitě zabrat, ale výhledy z hřebenovky stojí za to. Návrat do centra závodu potom zavede borce na rozlehlé louky nad Prachaticemi. Pod cílovou bránou bude určitě na co vzpomínat,“ komentoval Medium trať M. Piloušek.

Hard varianta na 13 kilometrů je již pro opravdu ostřílené borce. „Koho už nebaví stále stejné běhy po asfaltu tam a zase zpátky, už vyzkoušel i přespoláky, ale stále hledá výzvu, je tady varianta Hard. Vše nejlepší z prachatických pěšin a cest v jednom. Nádherná trasa, která ukáže, jak na tom kdo je,“ uvedl nejdelší trať Michal Piloušek a pokračoval: „První polovina je technicky náročnější, druhá vede více po zpevněných cestách. Na trati jsou dva náročné seběhy lesem a tři brody. Po startu se závodníci vydají po trase letní Xterry směrem na Volovické rozcestí. Tady zabočí doprava a budou ještě 300 metrů stoupat. Poté se napojí na hřebenovku Dubového vrchu a po ní poběží až nad prachatickou střelnici. Tady prvním náročným seběhem klesnou až k tankové cestě, ale zabočí doleva a zamíří okolo Dubového vrchu směr Oseky. Po asi 500 metrech se trasa znovu zdvihá na hřebenovku, po které se závodníci jakoby vrací. Těsně před tím, než by se setkali s pomalejšími kolegy, trasa zatáčí prudce doprava a čeká na všechny náročný seběh lesem. Po krátkém rovinatém úseku po lesní cestě začíná neoblíbené stoupání ke Cvrčkovu. Tady bude naštěstí stát také občerstvovací stanice! U místního rybníčku se zabočuje na modrou turistickou značku, po níž se závodníci dostanou na Volovickou asfaltku. Po ní se bude znovu kousek stoupat, až se trasa znovu stočí směrem do Prachatic. Následuje dlouhé traverzování Černé hory a poslední seběh po štěrkové cestě zpět do areálu startu a cíle.“