Světový pohár v terénním triatlonu je na programu již tuto sobotu. Triatlonisty opět čeká extrémní trať. Ta letošní vychází v některých pasážích z té minulé, ale i tak se na ní najde řada novinek.

„Úvodní plaveckou část, která se bude konat na Křišťanovickém rybníku, jsme prodloužili o 200 metrů, takže nyní měří 1,2 kilometru. Minulý týden jsme za využití několika křovinořezů a bagru vylepšili břeh rybníka, proto doufáme, že závodníci budou spokojení," sdělil na úvod hlavní ředitel závodu Michal Piloušek, který dodává, že v den závodu bude na start nasazeno několik autobusů z Prachatic na Křišťanovický rybník kvůli lepší dostupnosti.

Když se pořadatelé dozvěděli, že letošní rok bude v Prachaticích Světový pohár, chtěli trať různými způsoby obměnit. Jednoduše řečeno přijít s novinkami, se kterými se závodníci ještě nikde nesetkali. Proto organizátoři nevolili jednoduší přímočarou trať, ale spíše ji chtěli více propojit se samotnými Prachaticemi. „Zásadní změnou je, že do města se bude přijíždět na horských kolech od internátu po Zlaté stezce. Cesta dále povede přímo do centra, kde závodníci obkrouží historickou část Prachatic. Diváci tak budou mít možnost uvidět triatlonisty přímo v akci," popsal vylepšení tratě Piloušek.

Poté na závodníky čeká dost náročné stoupání na Černou horu. Nové technické pasáže jsou pak připraveny na Dubovém vrchu, které jsou atraktivní zejména pro diváky. „Toto místo je vzdáleno necelý kilometr od města, takže je to ideální úsek pro všechny příznivce akce. Triatlonisté zde navíc projedou vícekrát," řekl k zajímavému místu na trati Piloušek. A dodává, že druhá část závodu je skutečně fyzicky velice náročná. „Strmé výjezdy střídají nebezpečné sjezdy. Závodníci budou muset překonávat brody, padlé stromy nebo blátivé močály. Navíc celá biková trať bude měřit třicet šest kilometrů, což je poměrně hodně. Je to skutečně extrémní profil,"uvedl Piloušek. Druhá etapa bude končit přímo na náměstí, kde je pro závodníky přichystané velké depo.

Asi největší inovace na trati pořadatelé provedli v závěrečné běžecké části, která se naprosto liší od těch předchozích. „Triatlonisté budou vybíhat z náměstí směrem po Zlaté stezce k internátu. Poté je cesta zavede k Hüblerově kapli, kde trať zatáčí doprava po Slunečné louce. Následně závodníci seběhnou dolů ke staré vodárně. Odtud trať pokračuje přes tankovku na úpatí Černé Hory," popsal detailně část závěrečné etapy terénního triatlonu Piloušek.
Z Černé hory pak poběží závodníci přímo na náměstí a z centra města vyběhnou na další totožný pětikilometrový okruh.

„Myslím, že v běhu se bude rozhodovat o celkovém vítězi, jelikož moc sil na závěr závodu triatlonistům nezbude. Uvidíme kolik borců tuto etapu zvládne s přehledem," neodvažoval si tipovat Piloušek.
Prachatická Xterra byla mnohými závodníky považována ze nejtěžší terénní triatlon v České republice. Letos to už zřejmě platit nebude, jelikož pořadatelé chystají podobný typ závodu v Krušných horách. Ten má být podle jejich slov tím nejtěžším. „O toto prvenství zřejmě přijdeme, ale na druhou stranu prachatický závod považuji stále za nejkomplexnější v republice. Triatlonisté zde narazí jak na těžké technické pasáže, tak i na rychlé asfaltové úseky," dodal na samotný závěr k hlavní charakteristice místního triatlonu Piloušek.