Prachatice – Již jen tři týdny zbývají do startu Světového poháru triatlonistů Xterra Prachatice.
Na startu nebude chybět ani obhájce loňského prvenství Nicolas Lebrun. Ten patří k historicky nejlepším triatlonistům v terénu. Na scéně Xterry se pohybuje od roku 2002, kdy svou úžasnou kariéru začal vítězstvím na závodě Xterra Czech. Vrcholem jeho kariéry je určitě titul mistra světa z roku 2005. V České republice se mu vždy dařilo, z dosud uskutečněných jedenácti ročníků pět Nico Lebrun vyhrál. V kruhu triatlonových závodníků patří k nejrespektovanějším borcům a oblíbeným společníkům při tréninku.

Kdyby sis měl vybrat, jaké dějiště Xterry se ti nejvíc líbilo? Hluboká nad Vltavou, Špindlerův Mlýn nebo Prachatice?
Hluboká pro mě byla hodně důležitá, několikrát jsem tady vyhrál a byl to pro mě začátek závodění v Evropě. Mám na Hlubokou dobré vzpomínky ze závodu a potom taky z afterparty. Na Špindlerův Mlýn vzpomínám nerad. Prachatice pro mě byly nejlepším zážitkem a dalším vítězstvím v Xterra Czech – krásné město, lesy a divoká afterparty! To přesně miluju!

Jsi známý jako skvělý biker, jak se ti líbí prachatická trať?
Líbí se mi, je tam hodně kopců a technické pasáže, perfektně vyvážená trať.

Tenhle rok bude více singletracků, máš radost?
Jo, je to skvělý, ale ne pro takového „potápníka", jako jsem já, pak musím předjíždět spoustu „ryb" a potřebuji na to místo. Ne, dělám si srandu, víc singletracků, víc zábavy a já musím rychleji plavat.

Do Česka budeš cestovat s rodinou, je pro tebe závod příjemnější, když máš po boku svojí rodinu?
Je samozřejmě vždy lepší, když se mnou cestuje moje žena a podporuje mě při závodě. Tento rok sebou budu mít jí a taky tři členy mého týmu, takže tentokrát v Česku budu závodit, trávit dovolenou a taky koučovat, to je vlastně taky moje budoucnost – coaching.

Tenhle článek si přečte spousta sportovců, tak by mě zajímalo, na jakém kole pojedeš?
Pojedu na Cannondale Scalpel 29er carbon 1. Letos jsem se rozhodl, že si užiju na kole víc zábavy, a tak jsem sáhl po celoodpruženém kolu. Navíc to bude super pro tuhle trať, pro to, abych mohl běžet rychleji, potřebuji nechat odpočívat na kole nohy. Myslím, že česká trať bude pro tohle kolo nejlepší z celé evropské Xterra šňůry, nemůžu už se dočkat!

Xterra Czech se pojede již podruhé v Prachaticích. Jak se ti líbí město?
Je to nádherné městečko! Jako vždy v Česku výborné jídlo a pivo za skvělé ceny. Takže naprosto dokonalé pro dovolenou po závodě.

Upřednostňuješ závodění v přírodě, nebo v centru města?
V tak malém a pěkném městě, jako jsou Prachatice, je podle mě lepší zůstat v centru. Je to i lepší kvůli hotelu a restauracím.

Co plánuješ po Xterra Czech?
Mám před sebou velký cíl, a to Inferno Triathlon ve Švýcarsku. Je to něco mezi dlouhým triatlonem a Xterrou, také na krásném místě.

Jak jsi na tom s Xterrou na Hawaii? Je to pro tebe ta samá výzva, jako v roce 2005, kdy jsi vyhrál mistrovský titul?
Je to teď o hodně jiné a moc jsem si tuhle trať  nezamiloval. Plavání je pro mě opravdu těžké, spousta vln a silný proud, takže jsem ztratil hodně času a energie. Kolo bylo příliš jednoduché, takže bylo těžké dohnat olympijské triatlonisty. Běh byl pěkný ale byl jsem tak mrtvý, že už jsem si to ani neužíval. Uvidíme tenhle rok.

Máš nějakou radu pro ostatní sportovce?
Trénuj hodně MTB! Hlavně těžké kopce nahoru a sjezdy. Nepanikařte hned na začátku trasy, budete mít ještě spoustu času předjíždět. Závod doopravdy začíná až ve druhém cyklistickém okruhu po průjezdu centrem Prachatic.

Michal Piloušek ml.