Nejstarší závod komerční série XTERRA na světě je právě ten český. Kultovní závod si vydobyl silné jméno po celém světě a letos je se 400 závodníky v hlavních závodech týden před začátkem téměř vyprodán. Kromě více než tří stovek amatérů, kteří si plní sen a pokouší se kvalifikovat na Mistrovství světa (koná se v září v italském Molvenu), je na startovní listině skoro sedmdesát profesionálních triatlonistů a triatlonistek. „Díky vzniku nového elitního World Cupu máme na startu kompletní světovou špičku a moc nás to těší.“ Říká ředitel závodu Michal Piloušek.

XTERRA Czech - Elite muži. | Video: Deník/Vladimír Klíma

Mezi ženami nechybí vedoucí závodnice seriálu Alizée Paties z Francie, dvě silné italky Marta Menditto (3. v SP) a Sandra Mairhofer. Ta si navíc týden před Prachaticemi střihla mistrovství světa maratonu horských kol ve Skotsku a skončila osmá celkově. Další silnou závodnicí je vítězka XTERRA Czech 2021 Loanne Duvoisin ze Švýcarska. Do širšího okruhu favoritek patří i legendární Helena Karásková Erbenová, která znovu bude na startu v Ktiši. Místní mohou držet palce také domácí Anetě Grabmüllerové, která se vrací po mateřské přestávce.

XTERRA Czech - Elita ženy. | Video: Deník/Vladimír Klíma

Mužská kategorie nabídne nejen souboj triatlonistů, ale také porovnání s bikovou špičkou. Na startu se totiž představí nejznámější český biker, olympijský vítěz z Londýna Jaroslav Kulhavý. Ten se od letoška věnuje XTERRA triatlonu a dosáhl už třikrát na stupně vítězů v závodech Evropského poháru. Konkurence, se kterou bude bojovat je neuvěřitelná. Nechybí již čtyřnásobný vítěz z Prachatic (navíc v řadě) a aktuální mistr světa Arthur Serrieres. Ve francouzské reprezentaci ho doplní bratři Felix a Arthur Forrisierovi a Max Chané – všichni v top 10 hodnocení světového poháru. Legendární super biker Ruben Ruzafa doufá ve spolupráci na kole s Kulhavým a dalším skvělým bývalým cyklistou Sebastienem Carabinem. Nesmíme zapomenout na vedoucího závodníka SP, Dána Jense Emila Sloth Nielsena a samozřejmě na domácího terminátora, vítěze loňského Short Tracku Lukáše Kočaře.

XTERRA Czech. 220813

Program začíná v pátek už od 15:00 hodin, kdy se otevře food festival s 15 stánky na prachatickém náměstí. Pokračuje se odpoledním během pro děti od 0 do 7 let v Prachaticích. Poté následuje večerní benefiční 5km běh jako vzpomínka na Tomáše Herbiho Procházku, který zemřel v roce 2019 v Afghánistánu. Oba běhy jsou zdarma a přihlášky jsou možné na místě. Od 20 hodin potom vyvrcholí páteční večer Slavnostním zahájením v představením elitních závodníků a závodnic a koncertem Blues Willis.

V sobotu přijdou na řadu klasické triatlony. Od 10 hodin závod Sprint-Hobby na kratších distancích a od 12 hodin potom hlavní závod světového poháru. Trasa začíná plaváním v Ktiši, na kole se přes Chroboly, Libín, Libínské sedlo přijede do Prachatic, kde se odehrává na Dubovém vrchu běh. Cíl je tradičně na Velkém náměstí. Po celý den v Prachaticích bude připraven food festival, dětské hry, živý přenos z tratí na velkých obrazovkách a večer i živá hudba.

XTERRA Czech 2022 - Short track muži. | Video: Deník/Vladimír Klíma

Nedělní program se celý odehrává v Ktiši. Kromě dětských závodů v triatlonu je na programu především krátký závod TOP 30 elitních závodníků nazvaný Short Track. Atraktivní závody na krátkých okruzích bude živě přenášet Česká televize na kanálu Sport. Lepší je ovšem přijet do Ktiše, kde pauzy vyplní letecká show Martina Šonky, nebude chybět food festival, hudba a atrakce pro děti včetně aqua zorbingu.

Kompetní program najdou zájemci na webu závodu www.xterra.cz.

Autor: Magda Sosnová