Již rozlosování jednotlivých skupin dávalo tušit, že to Horalové nebudou mít vůbec jednoduché. Ve své skupině B měli nalosované týmy Ježci Heřmanův Městec (vítěz základní části 2. NHbL východ), Tygři Mladá Boleslav (1. NHbL) a extraligový Třinec. Poté, co se Třinec odhlásil, byla skupina doplněna o další extraligový celek, Piráti Hradec Králové. Záměr Horalů byl jednoznačný. Skloubit Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích s turnajem a hlavně moc neprohrát s celky z vyšších soutěží a zabojovat o postup do čtvrtfinále. Ten zabezpečovalo umístnění nejhůře na třetím místě ve skupině.

V prvním sobotním utkání s Ježky z Heřmanova Městce na hlavní ploše Budvar arény, které celý maraton turnaje otevíralo, měli kromě prvních deseti minut režii zcela ve svých rukou a nakonec zvítězili jasně 4:0 (0:0,4:0).

Druhé utkání s extraligovými Piráty z Hradce Králové Prachatičtí zpočátku nezvládli a první polovinu prohráli jasně 0:3. A když na začátku druhé půle Piráti zvýšili na 0:4, zdálo se být rozhodnuto. Bojovní Horalové ale ještě dokázali snížit na 3:4, utkání zdramatizovat a mnoho nechybělo k překvapení.

Poslední utkání ve skupině proti Tygrům z Mladé Boleslavi po vyrovnaném průběhu Horalové zvládli a po vítězství 2:0 (1:0, 1:0) si překvapivě pojistili postup do čtvrtfinále ze druhého místa, což znamenalo výhodnější los pro vyřazovací boje.

To se ukázalo ale jaksi liché, ve čtvrtfinále čekal Horaly tým SHC Opava, který v uplynulém ročníku 1. NHbL skončil na druhém místě v základní části soutěže. Prachatičtí hráči se nezalekli zvučného jména soupeře a získané vedení z první půle 2:1 (2:1, 0:0) dokázali udržet a senzačně postoupit do semifinále. Tímto utkáním již byl překonán cíl, který si Horalové dali před turnajem, ale to ještě nebylo zdaleka vše.

V semifinále narazili Prachatičtí znovu na soupeře ze skupiny, na extraligový Hradec Králové, který stihl doplnit sestavu a hrál skoro kompletní. Ke všeobecnému překvapení Piráti, pasovaní před turnajem na jednoho z favoritů, na svého soupeře ze Šumavy nestačili a Horalové po vítězství 4:1 (1:0, 3:1) senzačně postoupili do finále.

Finálové utkání byl absolutní vrchol, co kdy Horalové hráli. Soupeřem jim totiž nebyl nikdo menší, něž úřadující mistr republiky, tým HBC Autosklo H.A.K. Pardubice. Nastoupili proti soupeři sice s respektem ale bez bázně, po velmi pěkném utkání podlehli těsně 2:3 (1:2, 1:1), ale ostudu rozhodně neudělali. Pardubický tým měl sice velkou střeleckou převahu, v brance ale řádil skvělý Tomáš Pixa, který střelce soupeře přiváděl mnohdy k projevům překvapení, a protiútoky Horalů byly sice zřídkavé, ale velmi nebezpečné, a když dokázali z minima vytěžit dvě branky, mělo utkání náboj až do závěrečné sirény.

Se ziskem vicemistra na Českém poháru 2016 byli Horalové nadmíru spokojeni. Ostudu rozhodně neudělali a ze čtyř zúčastněných jihočeských celků (ještě hrály celky Olymp Jindřichův Hradec, SK Suchdol nad Lužnicí a Pedagog České Budějovice) skončili nejlépe. Nutno uznat, že jim trochu pomohly výsledky ostatních účastníků, když je poslaly do relativně lehčí poloviny hracího pavouka, ale na to se historie ptát nebude. Horalové ostudu rozhodně neudělali a z původního záměru, jet to „zkusit“ hrát s týmy z vyšších soutěží, je nakonec senzační zisk a největší úspěch v historii prachatického hokejbalu.

„Vyhráli jsme poslední zápas, takže je to pozitivní. Mohlo by se zdát, že podle složení soupeřů to bude snadné, ale opak byl pravdou a hlavně finálový den nám dal zabrat a museli jsme si sáhnout na dno a vyždímat ještě poslední síly. Jindřichův Hradec i Prachatice nás potrápily,“ říká trenér Pardubic Jiří Mašík.

Svůj pohled ze střídačky přidává i prachatický vedoucí týmu Josef Parkman: „Kluci mě hodně překvapili. Čekal jsem, že skončíme ve skupině, ale povedlo se nám to skvěle. Cíl jsme si dávali jen odehrát turnaj a neudělat ostudu, což se povedlo. Přišlo mi, že Pardubice nehrály ve finále úplně na maximum, ale i tak je to pěkné“

Rekapitulace výsledků HBC Prachatice - Kvalifikace: HBC Prachatice – Ježci Heřmanův Městec 4:0 (0:0, 4:0). Branky: Turek 2 (V. Mráz, Reindl), Švácha (K. Sedláček), Reindl (Kotlík). HBC Prachatice – Piráti Hradec Králové 3:4 (0:3, 3:1). K. Sedláček (Kotlík), Švácha, Markytán (S. Květoň, Lang). Tygři Mladá Boleslav – HBC Prachatice 0:2 (0:1, 0:1). S. Květoň (Kotlík), Markytán (Lang). Čtvrtfinále: SHC Opava – HBC Prachatice 1:2 (1:2, 0:0). Korous, Markytán (Kotlík). Semifinále: Piráti Hradec Králové – HBC Prachatice 1:4 (0:1, 1:3). K. Sedláček (Korous), Reindl (Korous), Kott (V. Mráz), Lang (K. Sedláček). Finále: HBC Autosklo H.A.K. Pardubice – HBC Prachatice 3:2 (2:1, 1:1). S. Květoň 2 (Turek 2).

Josef Parkman