Letošní školní rok zahájil v Gymnáziu Česká a Olympijských nadějí vítěz olympijského závodu v moderním pětiboji David Svoboda. „Je perfektní."  „Zvládl svoji roli parádně." „Je to borec." „Strašně jsem mu fandila." V podobném duchu se nechala slyšet většina studentů, i když se našli i tací, kteří jméno Davida Svobody slyšeli poprvé v životě…Olympijský vítěz z Londýna se představil jako sympatický mladý muž, který nepokazí žádnou legraci:

Jak vzpomínáte na vaše školní a studentská léta?

Moc vzpomínat nemusím, dál totiž ještě studuju. Jsem takový věčný školák. Ale na první den v září, na první den ve škole,  si pamatuju docela dobře, na to se přece nedá nikdy  zapomenout.

Máte za sebou v době po OH v Londýně nespočet setkání, besed, jsou studentské dotazy jiné než ty, které zaznívají na tiskových konferencích?

Ani bych neřekl. Je to neustále ve stejném duchu. Jen se mě často ptají, kdy už to sakra dostuduju.

Zahajoval jste školní rok ve škole se speciálním sportovním zaměřením. I vy jste až k olympijskému vítězství dospěl postupně, začínal jste ve sportovních školách?
No jistě. Mám za sebou základní sportovní školu, sportovní gymnázium, teď vlastně i Fakultu tělesné výchovy a sportu. Všechny školy, které mám na všech úrovních vystudované, jsou sportovní.

Vy tedy považujete tento způsob vzdělávání mládeže za naprosto nezbytný?
Je to v životě sportovce výrazná pomoc. Bez toho by všechno šlo daleko hůř. Určitě jsou roky prožité ve sportovních školách hodně významnou částí života mladého sportovce.