Tým Česká Spořitelna Specialized Junior MTB Team Vimperk obsadil na evropském šampionátu všechny kategorie. Mezi staršími žáky a žákyněmi startovali Jirouš, Marek a Sásková, v kategoriích kadetů a kadetek Skála, Lutovský a Řezníková.

Celé Mistrovství Evropy se konalo v týdnu od 11. do 15. srpna v rakouském městečku Stattegg nedaleko Grazu a v každém z těchto pěti dnů závodilo 369 závodníků ze šestnácti zemí v jiné disciplíně na horském kole.

V pondělí byl na pořadu týmový sprint, v úterý týmová štafeta, následovala technická kombinace jednotlivců a závěr evropského šampionátu patřil dvěma individuálním závodům označeným jako XC XL neboli prodloužený závod cross country – přeloženo do češtiny minimaraton.

Program mládežnického šampionátu dost těžce narušilo počasí, kdy po celotýdenním deštivém počasí byl naprosto nesjízdný okruh na páteční závod cross country a z toho důvodu byl opakován závod na stejné trase jako ve čtvrtek.

Výsledky vimperských závodníků gradovaly směrem k pátku a mladí bikeři tak potvrdili dobrou fyzičku a umění pošetřit dostatek sil na páteční finále.

Nejlepšími výkony se blýskli čtrnáctiletí bikeři, studenti vimperského gymnázia, Samuel Jirouš a Tereza Sásková. V pátečním „finálovém“ závodě oba vybojovali 4. místo, u Sama Jirouše navíc okořeněné trochou smůly, kdy do závěrečných metrů bojoval ve čtyřčlenné skupině o evropské zlato, ale pád jednoho ze soupeřů přibližně půl kilometru před cílem přímo pod jeho přední kolo způsobil následný Samův „výlet“ mimo trať a tedy 4. pozici, pouhých dvacet vteřin za vítězným Švýcarem Lucou Schättim, který vyhrál i celkové hodnocení šampionátu mezi staršími žáky. Mezi žákyněmi kralovala Rakušanka Laura Stigger.

Z vimperských kadetů se jednotlivě nejlépe umístil Jaromír Skála, ve čtvrtečním závodě skončil na 24. místě, v pátečním závodě měl bohužel z podobné pozice pád zakončený pěti stehy na koleně. Celkově mezi kadety zvítězili Švýcar Albin Vital a Italka Martina Berta.

V celkovém hodnocení Mistrovství Evropy tvořeným součtem všech disciplín nakonec naši obsadili čtrnáctá místa (Sásková, Jirouš), 13. pozici obsadil žákovský tým, O. Marek byl 45. V kadetech byl tým 36., v jednotlivcích Řezníková 39., Skála 46., Lutovský 105.

Závěrem nelze jinak než mladým za dosažené výsledky pogratulovat a věřit, že i další roky budou na mezinárodních závodech podobně úspěšní.

Luděk Sáska