Cyklistický etapový závod Okolo jižních Čech včera dospěl do finiše.

Mnohé napověděla již sobotní královská 165 kilometrů dlouhá etapa z Třeboně na šumavský Churáňov.
Cyklisté překvapivě začali závodit už krátce krátce po startu a velice brzy se z hlavního pelotonu oddělila šestice jezdců , která si držela více než dvou a půl minutový náskok.
Zhruba po šedesáti kilometrech potkal jezdce v hlavním poli hromadný pád, po kterém bohužel museli ze závodu odstoupit čtyři závodníci. Mezi zraněnými byl i borec ČEZ CT Tábor Jakub Skála, kterého odvezl k ošetření do nemocnice vrtulník záchranné služby, což před začínající cyklokrosařskou sezonou nevěstilo nic dobrého.
Jak ale později vyšetření ukázalo, Skála bude v pořádku a brzy by se měl zapojit do dalšího tréninku. „Jakub má nějaké zhmožděniny, otřes mozku, zlomeného ale naštěstí nic nemá. Je odřený samozřejmě, ale to bude dobré," oddechl si v cíli jeho táborský trenér Stanislav Bambula.
Po 108 kilometrech mezitím odpadl z vedoucí skupiny Kohout z Dukly Praha a její náskok se začal ztenčovat.
V pelotonu začali být velice aktivní jezdci stáje AWT Greenway a před vrchařskou prémií na Javorníku už bylo hlavní pole znovu pohromadě. Na Javorníku byl nejrychlejší Belgičan Milan Menten.
Na další prémii v Churáňově se již naplno projevila aktivita jezdců stáje AWT Greenway a její členové obsadili první tři místa. Zbytek závodu už se jel v režii právě této stáje.
Necelých 20 kilometrů před cílem se utrhl Francouz Alexis Guerin a jeho únik již nikdo nezlikvidoval. Osamocený Guerin si zaslouženě dojel pro etapové vítězství. „Etapa byla opravdu těžká. Taktikou našeho týmu bylo udržovat vysoké tempo na čele pelotonu. Výborně to rozjeli zejména Michal Schlegel, Ivan Garcia a Roman Lehký. Kolegové pak byli v závěru trochu unavení, tak jsem za to vzal já a vyšlo to," smál se na Churáňově čerstvý žluťas Alexis Guerin.
Sympatický Francouz si své průběžné vedení již nenechal vzít ani v závěrečné etapě z Protivína do Jindřichova Hradce a stal se celkovým vítězem závodu. Poslední etapu vyhrál Ital Mattia de Marchi z týmu Friuli.
Konečné výsledky: Žlutý dres – Alexis Guerin (AWT Greenway), puntíkatý – Alvaro Cuadros (AWT Greenway), zelený – Alexis Guerin (AWT Greenway), bílý – Emiel Planckaert (Lotto Soudal).