Sobotního závodu se na třech trasách včetně dětských kategorií zúčastnilo bezmála 1060 závodníků.


Za slunného, ale velmi teplého počasí, jehož sílu lehce zmírnila pouze nadmořská výška startu na Zadově, se v hlavním závodě na trati dlouhé šedesát jeden kilometr podařilo zvítězit Matouši Ulmanovi z týmu Česká spořitelna – Specialized před olympionikem Janem Škarnitzlem z týmu Sram Rubena Trek a třetím Janem Hruškou z Toyota Dolák.


Ženskou kategorii ovládla Jitka Škarnitzlová z týmu Giant Cyklopoint.


Tradiční Šumavské rychlostní prémie vypsané v úvodním výjezdu po startu k lyžařskému stadionu na Zadově, které darovali zadovští hoteliéři, pobral od první do poslední Jan Škarnitzl.


Nejvšestrannějšími vytrvalci High Point Šumaváky, kteří dosáhli nejnižšího součtu časů ze zimního Šumavského skimaratonu a letního MTB maratonu, se stali Helena Kristková a Petr Polášek.


Na jedenatřicetikilometrové trase svoji dobrou fyzickou připravenost ukázali vimperští lyžaři běžci, když mezi muži zvítězil Luděk Šeller před Petrem Matějkou (oba ČS Spezialized Junior MTB) a mezi ženami Dominika Voráčková před Andreou Klementovou (obě Ski klub Šumava Giant).

Svoji skvělou atmosféru měly tradičně dětské kategorie Junior Trophy s bikovou školou J. Dreslera a bohatým doprovodným programem.

V neděli se navíc na Zadově uskutečnila premiéra závodu Enduro série, které se zúčastnila více než stovka borců. Závodilo se na čtyřech rychlostních zkouškách s řadou technických pasáží a zajímavých singlů. Pohodovou atmosférou tak byl zakončen letošní letní Šumavák.

Pořadatelská služba tohoto velkého závodu čítala na osmdesát čtyři dobrovolníků. Z větší části to byli hlavně příznivci Ski klubu Šumava, popřípadě rodiče a známí.

Ceny nejlepším závodníkům předával starosta města Vimperk Bohumil Petrášek.

PETR STEINBACH