Pořadatelé seriálu běžeckých závodů RunCzech museli reagovat na složitou situaci a postupně rozhodovali o budoucnosti jednotlivých akcí. Ty, které se měly konat v jarním období až do konce června, musely být v původně oznámených termínech zrušeny. To se týká i Mattoni půlmaratonu v Českých Budějovicích, jehož původní termín byl plánován na sobotu 30. května.

Důvodem přeskupení kalendáře je nouzový stav vyhlášený Vládou České republiky v souvislosti s šířením epidemie koronaviru Covid-19 a navazující přijatá krizová opatření. Přípravy závodů, které probíhají intenzivně vždy několik měsíců předem, jsou aktuálními omezeními zcela znemožněny. Organizátoři plně respektují veškerá preventivní a krizová opatření a věří, že se situace dostane co nejrychleji do pořádku.

Pro první jarní závod sezóny v České republice, kterým měl být Sportisimo půlmaraton Praha, se našel nový termín 6. září. Dalším závodem byl květnový Volkswagen Maraton Praha. Jeho nový termín byl stanoven na druhý říjnový víkend.

Volkswagen Maratonský víkend se v letošním roce bude konat 10. - 11. října. V sobotu 10. října se proběhnou pražskou Stromovkou všichni nadšenci bez ohledu na věk. Konat se zde bude Procházka se psy a dm rodinný běh. V neděli 11. října pak odstartuje hlavní závod: Volkswagen Maraton Praha. Běžci a sportovní fanoušci nepřijdou ani o Marathon Expo na pražském Výstavišti, které se přesouvá spolu se závody a jeho termín je 8. - 10. října 2020.

Nové datum našly i ostatní zrušené jarní závody. Půlmaraton v Olomouci se předběžně poběží v neděli 30. srpna, v Karlových Varech je stejný závod naplánován na sobotu 24. října. Na jihu Čech by se tedy mělo běžet poslední říjnový den a kromě hlavního závodu je v plánu opět i štafeta, tříkilometrový dm rodinný běh a samostatně bude vypsán také pohár rektora Jihočeské univerzity.

Všem registrovaným běžcům se startovné automaticky převádí na nový termín na podzim tohoto roku. Komu by nový termín nevyhovoval, může zdarma využít přeregistraci na jiného závodníka nebo si registraci přesunout na rok 2021. Konkrétní postup a bližší informace dostanou samotní běžci na svůj e-mail.

„Nové termíny jsme ladili s městy, kraji, partnery, dodavateli i Českým atletickým svazem. Víme, že termíny nebudou vyhovovat všem běžcům, ale bohužel je situace v letošním roce velmi nestandardní. Musíme to překonat, táhnout za jeden provaz a těšit se na příští rok, který už snad bude tradiční. Ohromně nás mrzí, že nemůžeme všem běžcům vyjít vstříc, víme, že se jim závody kryjí nebo že je jich příliš mnoho během krátkého časového úseku, ale musíme se přizpůsobit tomu, co je momentálně možné. Tento rok je v každém případě výjimečný,” uvedl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Aby RunCzech poděkoval zdravotníkům za jejich nasazení v momentální situaci, budou mít lékaři, zdravotní sestry a záchranná služba registrace na hlavní závody v letošním roce zdarma. Aby si po náročných měsících užili aktivně strávený čas s celou rodinou, mohou si společně zaběhnout zdarma i dm rodinné běhy.