Z úspěšného mezinárodního mistrovství České republiky se vrátili plavci Koh-i-nooru České Budějovice. Z plaveckého areálu v Praze-Podolí si oddíl přivezl domů čtyři medaile a všechny si pověsil na krk Tomáš Novoveský.
Nejvíce se mu dařilo na 1500 volným způsobem, kde si doplaval v silné mezinárodní konkurenci pro stříbro. Bronz získal na tratích 400 a 800 metrů volným způsobem.
„Tomáš mě moc potěšil. Začátkem roku měl zdravotní problémy, tři měsíce netrénoval, přesto ale dosáhl skvělého umístění. Časy kvůli tréninkovému manku nebyly jeho nejlepší a kvůli tomu se nedostal na mistrovství světa do Kazaně, dokázal však, že do české špičky patří," říká trenérka Koh-i-nooru Eva Šmausová.
Novoveský na sebe upozornil již v minulém roce a právem byl koncem roku oceněn v anketě o nejlepšího jihočeského sportovce jako objev roku. „Má teprve dvacet roků, takže perspektivu jistě má. Příští rok v květnu bude maturovat, tak doufám, že se mu podaří úspěšně skloubit školu a plavání. Snad to zvládne, nebude ostatně jediným plavcem, který odmaturoval," věří v další výkonnostní růst talentovaného sportovce trenérka Šmausová.
Dalším českobudějovickým plavcem, kterému se podařilo z vod bazénu v Podolí vylovit medaili byl Josef Moser z konkurenčního Plavání České Budějovice. Na 100 metrů volným způsobem bral bronz.
Ve výborném světle se v Podolí ukázala také Pavlína Butalová ze stejného oddílu jako Moser. „Butalová již od května trénuje s námi a od srpna bude naší závodnicí," prozrazuje zajímavou novinku šéfka a trenérka Koh-i-nooru.
Evě Šmausové dělají radost i další její svěřenci, kteří se prosadili na nedávném mistrovství České republiky dorostu v Pardubicích. Namátkou jmenuje Dobiáše, Švába, Šimůnka nebo Hovorku. „Doufám, že všem vydrží velká tréninková píle. Na jejich rozvoji mají zásluhu také rodiče, kteří je vozí na závody a podporují je," oceňuje tréninkovou morálku mladých plavců a obětavost jejich rodičů Eva Šmausová.
V Koh-i-nooru se věnují i handicapovaným. Na závody pravidelně jezdí Markéta Pechová a po tříleté přestávce se k závodění vrátila Běla Třebínová. Ta si před týdnem vyplavala při mistrovství světa v Glasgow nominaci na paralympiádu do Ria. „Obě holky trénují v jedné dráze s dalším paralympionikem Arnoštem Petráčkem, mají však své trenéry," vysvětluje Šmausová.
Šéfka Koh-i-nooru děkuje všem, kteří se snaží jejím plavcům vytvářet co nejlepší podmínky.
Jenom jí vadí, že její svěřenci se na bazén nedostanou dříve než deset minut před začátkem tréninku. „Snažíme se vychovávat vrcholové sportovce a ti potřebují přece jen víc času, aby se mohli řádně připravit," vysvětluje.
Plavci Koh-i-nooru si teď užívají třítýdenního volna a sejdou se až 23. srpna, kdy odjíždí na soustředění do Popradu. „Budeme využívat tamní plavecký areál a lézt po horách, aby plavci načerpali fyzičku," těší se již nyní Eva Šmausová na setkání se svými ovečkami.