Na jednom ze dvou nejprestižnějších cyklistických závodů ve své kategorii na území České republiky bude mít svého zástupce i jihočeský region.

Na startovní pole se postaví ČEZ Cyklo Team Tábor.

„Záměrem závodu je přivést do jižních Čech především profesionální zahraniční týmy. Tábor však jako nejlepší tým z našeho kraje má na něm své místo," říká Jan Hájek, ředitel závodu.

Tradiční doménou Tábora je zejména cyklokros. Ani silniční cyklistika mu však vůbec není cizí. „Přes léto jezdíme prakticky pouze silnici. A myslím, že také dobře," říká trenér Stanislav Bambula.

Jeho slova podtrhují fakta. Na červnovém mistrovství republiky v silniční cyklistice dosáhli táborští jezdci skvělých výsledků. Zejména Michael Boroš, který se stal mistrem republiky do 23 let. Bronz za 3. místo mezi juniory dále vybojoval Martin Dejmek. A v kategorii Elite se na 6. místě umístil Ondřej Bambula.

Ten si výrazný rozdíl mezi silnicí a cyklokrosem nepřipouští. „Cyklistika je jen jedna. Pořád se musí šlapat. Silniční závod je jen časově delší oproti hodinovému cyklokrosu. Fyzická zátěž je stejná," říká Ondřej Bambula.

Závod Okolo jižních Čech bude pro táborský ČEZ Cyklo Team jedním z posledních vrcholů před cyklokrosovou sezonou.

„Do plánu přípravy nám  zapadá skvěle. Jde o velice kvalitní a prestižní závod. Proto jej také bereme vážně," říká kouč Stanislav Bambula.

Mezi jednu z výhod jeho svěřenců by měla patřit znalost jihočeských tratí. „Zejména z pohledu psychiky a motivace. Člověk zkrátka cítí, že doma je doma," usmívá se Ondřej Bambula.

Spolu se svými kolegy z týmu si nedává přehnané ambice. „Chceme si závod především užít a zároveň jej využít k dobré propagaci našeho týmu před domácím publikem."

Cyklokrosovou sezonu Tábor zahájí prvním ostrým závodem 28. září. Její vrchol pak přijde na únorovém mistrovství světa.

Tábor ve svém týmu musí nahradit Bínu

Do nové sezony vstoupí ČEZ Cyklo Team Tábor bez Martina Bíny, který vedle řady jiných velkých úspěchů dokázal také triumfovat v úvodním prologu na loňském závodu Okolo jižních Čech.

Třicetiletý cyklokrosař zamířil do belgického týmu Kwadro Stannah.

„Bíny je samozřejmě škoda a jeho odchod nás mrzí. Pro něj osobně je to však další krok k tomu, aby se mohl stát světovým jezdcem," říká trenér Stanislav Bambula.

Zkušený kouč však o další budoucnost táborského cyklokrosu nemá strach. „Mladí kluci dozrávají v zajímavé závodníky. Chceme nadále vyhrávat a navázat na úspěšné výsledky."

Mezi hlavní následovníky Martina Bíny v táborském dresu patří Ondřej Bambula, Michael Boroš a Jakub Skála.

„O tyto tři kluky se budeme opírat také na závodu Okolo jižních Čech," potvrzuje zkušený kouč.

Pětičlenné mužstvo pro nadcházející závod doplní ještě Stanislav Bambula mladší a Michal Bednář. „Potřebujeme, aby tým fungoval a máme vyzkoušené, že oni svým kolegům umějí pomáhat."

Například Stanislav Bambula mladší, starší syn trenéra, navíc se svěřenou rolí počítá.

„Doplňuji tým a budu chtít především vydržet do konce třetí etapy, která bude končit u nás v Táboře. Konkurence profesionálních silničářů totiž bude obrovská," říká Stanislav Bambula mladší.

Palce „svým" bude držet také Temelín

Generálním partnerem závodu Okolo jižních Čech bude stejně jako v loňském roce Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ.

„Jsme rádi, že můžeme být partnerem takové akce, jako je mezinárodní závod Okolo jižních Čech. Bezesporu jde o jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v našem regionu," sděluje Marek Sviták, tiskový mluvčí temelínské elektrárny.

Symbol bezpečné a čisté energie se pozorně zaměří mimo jiné i na výsledky táborských cyklistů, jejichž je také přímo generálním partnerem. „Samozřejmě týmu, se kterým úzce spolupracujeme, přejeme úspěch. V rámci celého závodu je pro nás prioritní především prestiž celé akce a propagace jižních Čech mezi řadou zahraničních závodníků," doplňuje Marek Sviták.

Propojenost týmového partnera s partnerstvím celého závodu si uvědomují i samotní jezdci. „Víme, že akce bude u nás na jihu Čech extrémně sledovaná. Vedle známých, fanoušků a širší veřejnosti tak chceme využít příležitosti předvést se také všem sponzorům v čele s Temelínem," říká Ondřej Bambula.

Jaderná elektrárna Temelín je nejen hrdým partnerem prestižního etapového závodu, ale dlouhodobě podporuje také volnočasovou cyklistiku.

„Cyklistika a jižní Čechy k sobě patří. Jakákoliv akce, která přispěje k propagaci tohoto spojení, je dobrá. Cyklistika totiž na jich Čech každoročně přiláká velký počet turistů, což znamená ekonomické dopady na celý region," sděluje Marek Sviták.