Pořadatelé z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk připravili pro vyznavače bílé stopy na víkend opravdový zážitek. V sobotu se poběží závody volnou technikou, v neděli je na programu klasika, a to vše s centrem dění v Kvildě, přesněji řečeno na loukách směrem na Vimperk.

Jasno již je o trasách, kudy závodníci pojednou. Přeci jenom do některých pasáží zasáhlo počasí, ale tratě budou skutečně zajímavé. „K jubileu patří výjimečnost a tu trasa letošních závodů určitě nabízí. Všichni zavítají na Černou horu. Na dlouhých tratích dokonce dvakrát. Závod to bude těžký, ale určitě krásný a nezapomenutelný, prostě jubilejní,“ vzkazuje závodníkům předseda Fischer Ski klubu Šumava Karel Hudeček a doplnil: „Nedostatek sněhu na takzvaném skateovém okruhu Horská Kvilda – Danielka – Zhůří – H. Kvilda – Filipova Huť nás donutil přijmout toto rozhodnutí. Víme, že jednookruhová dlouhá trať je vždy lepší, ale bohužel, přírodě neporučíme. Přijměme tedy tuto novou výzvu a těšme se na neopakovatelné zážitky.“

Podívejme se tedy, kudy se jubilejní třicátý ročník Šumavského maratonu poběží. „Připravili jsme jeden 25 kilometrů dlouhý okruh. Stejný pro klasiku i skate. Krátké tratě ho pojedou jednou, dlouhé dvakrát bez průjezdu stadionem,“ uvedl Karel Hudeček a pokračoval: „Start je na Kvildě, u Tremlů se dají závodníci doleva na rozcestí pod Lapku, tam doprava přes Březovou horu na Filipovu Huť. Zde na čeká první občerstvovací stanice, to je zhruba na sedmém kilometru. Dále se běží na Lovčí skálu a Černohorskou nádrž. Na Ptačí nádrži doleva na Černou horu. Sjezd na Prameny Vltavy, kde bude na šestnáctém kilometru druhá občerstvovací stanice. Z Pramenů z kopce přes Hraběcí Huť nad Kvildskou sjezdovku, ještě kousek dál na rozcestí pod Lapkou a buď doprava z kopce k Tremlům a do cíle, nebo rovně do druhého kola.“

Kratší tratě budou měřit 25 kilometrů, dlouhé 46 kilometrů. „Všude je dostatek sněhu, o lyže se nikdo bát nemusí. Jediné užší místo je úvozová cesta na Březovou horu. Sněhu je tu dostatek, jen při sobotním skate tu bude trochu úzko. Vyplatí se trpělivost a tolerance. Na závodění bude času a prostoru ještě dost a dost,“ vzkazuje předseda oddílu.

A jak vypadá časový harmonogram víkendových závodů? V sobotu v 10 hodin začínají dětské závody. Přesně v poledne odstartuje závod na 46 kilometrů volnou technikou a o čtvrt hodiny později závod na 25 kilometrů. Čas před příjezdem nejrychlejších závodníků využijí pořadatelé od 12.30 hodin k vyhlášení mládežnických závodů. Na stupně vítězů mezi dospělými se dostane v 15.30 hodin. V prostoru cíle se pak všichni mohou odpoledne a večer těšit na zajímavá kulturní vystoupení. „Ani na letošním Šumavském skimaratonu nebudeme ochuzeni o společenské a kulturní zážitky. Není nad to se po sportovním výkonu odměnit odpočinkem ve vytápěném stanu, kde bude k dispozici vše, co je pro takovou chvíli potřeba. Pivo ze Šumavského pivovaru, super muzika, pohoda. Odpoledne nám zpříjemní vimperská kapela Brnky Boys a v podvečer nás budou bavit muzikanti z prachatické kapely Buczech Blues. Obě kapelky jsou vyzkoušené a tak víme, že je na co se těšit,“ zve na kulturu Karel Hudeček. Nedělní závodní program začíná v 10 hodin startem na 46 kilometrů klasickou technikou, v poledne pak vyrazí do stopy závodníci na 25 kilometrů.

Při pohledu do startovní listiny je jasné, že je o závod zájem. Včera dopoledne bylo k mládežnickým závodům přihlášeno 51 lyžařů. Do sobotního skatemaratonu 235 závodníků, z toho 32 žen. Na delší trasu 46 kilometrů bylo přihlášeno 80 závodníků. Do nedělního skimaratonu bylo přihlášeno 605 závodníků, z toho 70 žen. Na dlouhou trať se těšilo 389 závodníků. Tato čísla se samozřejmě budou ještě do času startu jednotlivých závodů měnit. Nutno je též dodat, že startují lyžaři z několika evropských zemí.

Nejstarším přihlášeným mužem na sobotní skatemaraton je zatím Vladimír Šnajdr z Mělníka (ročník 1942) a mezi ženami Jaroslava Černochová z Frenštátu (1947). Nejstarším závodníkem nedělního skimaratonu by měl být Jaroslav Hedvičák z Pardubic (1934) a mezi ženami Eva Jiráková z Desné (1946).